Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui “metsa suplemine”, tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja Jaapanis 1980. aastatel, muutudes Jaapani ennetava meditsiini, tervishoiu ja tervenemise nurgakiviks. Jaapanis ja Lõuna-Koreas teadlased on läbi viinud uuringuid metsas aja veetmise kasulikkuse kohta tervisele, näidates, et metsa suplemine rahustab närvisüsteemi, vähendab stressihormooni kortisooli ja tugevdab immuunsüsteemi. Iga seni läbi viidud uuring on näidanud osalejate hulgas stressi, viha, ärevuse, depressiooni ja unetuse vähenemist. Pärast vaid 15 minutit jalutuskäiku metsas vererõhk langeb, stressi tase väheneb, keskendumisvõime ja vaimne selgus paraneb.

Iluguru küsimustele vastas Näkid metsa matkajuht Madle Saluveer.

Kuidas sina metsakümbluseni jõudsid? Miks? Metsakümbluse termini kui sellisega tegin ma tutvust alles sel kevadel, kui hakkasin Näkid Metsa raames tegema ettevalmistusi meie esimesteks matkadeks. Metsakümbluse olemusest hakkasin ma aru saama aga juba aastaid tagasi. Mul pole maavanaema, kuid mul on tädi, kes elab maal ning kui lapsepõlves tähendas metsas käimine tundide kaupa palavas kükitamist, et tillukesi marju korjata, siis täiskasvanuna muutus metsas käimine teda külastades lihtsalt aeglasteks jalutuskäikudeks läbi tuttava metsatuka. Olles tol hetkel elanud pikemaid perioode välismaal palju eksootilisema looduse keskel, avastasin, et just need Vastseliina kõrged männid toovad minus esile seletamatu rahu- ja õnnetunde. Võitlesin sel eluperioodil pikalt depressiooniga ning märkasin, et isegi väga lühike metsas veedetud aeg parandab oluliselt mu meeleolu. Tõenäoliselt sel hetkel hakkas minus kujunema arusaam, et minule isiklikult mõjub metsas olemine hästi, hoomamata veel, et sellel on tõestatud kasulik mõju inimestele üldiselt.


Mis metsakümblus on? Miks see kasulik on? Kuidas seda teha? Metsakümblus ehk shinrin yoku (shinrin = mets, yoku = vann) on Jaapani praktika, mida on seal alates 1980. aastatest välja kirjutatud ennetava või toetava meetmena lisaks traditsioonilisele meditsiinile. Oma olemuselt ei ole see aga miskit muud kui metsas olles peatumine ja oma meelte kasutamine. Põhimõtteliselt võib seda pidada aktiivmeditatsiooni vormiks, kus selle asemel, et sulgeda silmad ja viia tähelepanu sissepoole me vaatame avatud silmade ja meeltega metsa ja meid ümbritsevat. 
Shinrin yokut võib harrastada igal pool üle maailma, ideaalne oleks loomulikult leida end võimalikult vaikses ja rahulikus metsasopis, kuid tegelikkuses leiab isegi Tallinna linnas neid kohti, mis on autoliiklusest ja inimtegevusest veidi eemal, kus on võimalik vaadata puid ja kuulata linnulaulu. Metsakümblus eeldab täielikku kohalolu, seega tuleb telefon panna hääletuks ja koti põhja, välja lülitada muusika kõrvaklappides ja tuua end hetke. Leia endale koht, kus segamatult vähemalt 10-15 minutit istuda või lamada, otsi mugav asend ja lihtsalt jälgi, mis toimub sinu ümber. Kuulata – kui mitut erinevat lindu sa kuuled, mis helisid sa veel tuvastad, mis on kõige kaugem või lähem heli? Märka, et metsas ei ole roheline lihtsalt roheline ja pruun lihtsalt pruun, proovi leida nii palju erinevaid toone kui silm ära seletab. Hinga pikalt ja ühtlaselt läbi nina sisse ja välja. Milliseid lõhnu sa tunned? Kui sul on võimalik olla paljajalu, siis tunneta maapinda oma jalataldade all. Märka erinevaid aistinguid oma nahal, paita sammalt ja katsu erinevate taimede lehti. Võimalusel ärgita ka oma maitsemeeli, hetkel on Eesti metsad selleks eriti lahked, aga ka männiokas keele peal annab juba veel ühe võimaluse, kuidas metsa endale lähemale tuua. 
Erinevad teaduslikud uuringud on näidanud, et juba 15 minutit sel meetodil metsas viibimist aitab vähendada stressihormooni kortisooli osakaalu organismis, alandab pulssi ja vererõhku, tugevdab immuunsüsteemi, aitab leevendada depressiooni ja ärevuse sümptomeid ning rahustab meie närvisüsteemi. Võimaluse korral pikenda oma kümbluse aega veelgi või tee seda mitmel korral nädalas. Hakka märkama ka lisaks metsale seda, kuidas see sulle mõjub.  


Mis on sinu lemmik kümbluskoht? Miks? Kui tihti sa metsas kümbled?  Ei saa salata, ikka nendes kõrgetes kiitsakates mändides on midagi hüpnotiseerivat seega suure tõenäosusega võib mind leida mustikapõõsaste vahelt männilatvu tuules tantsimas vaatamas. Tänu sellele, et Eestis leidub palju ägedaid naisi, kes soovivad ka end loodusesse ära kaotada on mul sellest kevadest saati olnud võimalus Näkid Metsa matkade raames pea iga kuu pooled oma nädalavahetused imelises Eestimaa metsades ja rabades veeta, jälgida muutusi looduses ning iseendas seoses aastaaegade vahetumisega ning läbi viia metsakümblust nii endale kui teistele. Kuid ka matkadevälisel ajal võib mind leida kas või siinsamas Tallinnas puude all pikutamas.

Täpne juhis, kuidas metsas kümmelda

Jaapanis on nüüd 44 akrediteeritud Shinrin-Yoku metsa, kus teostatavad uuringud aitavad luua Shinrin-Yoku ja metsateraapiat kogu maailmas.
Kui sa arvad, et see kõik kõlab liiga hästi, et olla tõsi, siis miks mitte ise metsa minna? Läheduses olevas pargis saab samuti harjutada ka Shinrin-Yokut. Lihtsalt järgige seda lühikest juhendit…

1. samm – jätke maha oma telefon, kaamera või muud segajad, et saaksite kogemuses täielikult kohal olla.

2. samm – jätke maha oma eesmärgid ja ootused. Uidake sihitult, lubades oma kehal end viia kuhu iganes ta tahab.

3. samm – peatuge aeg-ajalt, et vaadata lähemalt lehti või märgata jalgade all oleva tee tunnet.

4. samm – leidke mõnus koht, kus istuda ja kuulata ümbritsevaid helisid. Vaadake, kuidas lindude ja teiste loomade käitumine muutub, kui nad harjuvad teie kohalolekuga.

5. samm – kui lähete koos teistega, leppige kokku, et keeldute rääkimisest kuni jalutuskäigu lõpuni ja jagate oma kogemusi pärast.




Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…