Foto: Fausto García-Menéndez / Unsplash
D-vitamiini toodab nahk UVB-kiirguse mõjul. Nahas tekkinud vitamiin D muudetakse kehas aktiivseks hormooniks, mis reguleerib kaltsiumitaset, et hoida luud ja hambad tugevana. D-vitamiini vajab ka verehüübimine, südamelihase töö, närvikoe funktsioneerimine ja immuunfunktsioon.

 

D-vitamiini puudus suurendab vastuvõtlikkust viirushaigustele ja seega mõõdukas tarbimine võib olla üks viis ülemiste hingamisteede haigestumiste vähendamiseks.
Inimesed, kellel on traditsiooniliselt D-vitamiini puudus või vähesus (eakad, hooldekodu elanikud, rasvunud, tumedama nahavärviga inimesed) on samad, keda on Covid-19 rohkem tabanud. See kattuvus on viinud mõned teadlased hüpoteesini, et D-vitamiini lisamist toidusedelisse võib kasutada koroonat ennetava meetmena.  
medRxiv*is avaldatud uurimustöö tõstab esile piisava D vitamiini tähtsust kehas, et võidela koroonaviiruse pandeemiaga. 2774 teadustöö metaanalüüsis leiti, et inimestel, kellel oli vitamiin D puudulikkus, oli 5.84 korda suurem tõenäosus surra COVID-19’nesse võrreldes inimestega, kelle organisimis  oli piisavalt D-vitamiini. Leiti ka seoseid nakkumise ja infektsiooni ägeduse vahel.

Kuigi uurimutulemused on veel esialgsed ja teema vajab kindlasti edasisi uuringid, soovitavad teadlased süüa D-vitamiini rikkaid roogi nagu punane kala ja munakollased. Ning suvel nautida mõõdukalt päikest. Samas liiga palju ühte asja pole alati hea – D-vitamiini lisandite liigtarbimisel on omad ohud,  D-vitamiini toksilisuse varajased sümptomid on isutus, oksendamine, lihaste nõrkus, kõhulahtisus, suured uriinikogused.

Foto: Fausto García-Menéndez / Unsplash

 


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…