Foto: Alex Azabache / Unsplash

Uskuge või mitte, kuid termiline vesi iseenesest sisaldab mõningaid nahka toitvaid omadusi, kuigi see ei pruugi olla võluravim nagu mõnikord väidetakse.

Termaalvesi on looduslikest allikatest võetud vesi. See sisaldab mineraale, mis on nahale kasulikud. “See pakub nahale mitmesuguseid eeliseid, nagu rahustav ja põletikuvastane toime,” ütleb Mount Sinai haigla dermatoloogiaosakonna kosmeetika- ja kliiniliste uuringute direktor ning nahahooldusbrändi La Roche konsultant Joshua Zeichner.

 

Termaalveevannid on tuntud kui balneoteraapia. See erineb vesiravist, mis toimub tavalises kraanivees. Arvatakse, et balneoteraapia eelised tulenevad osaliselt vee enda koostisest. Mitmesugused mineraalained, mida vesi sisaldab,  on tõestatult kasulikud ja suudavad ka nahka tungida. Kõige tavalisemate lahustuvate mineraalide hulka kuuluvad kaltsium, vesinikkarbonaat, silikaadid, rauaühendid, naatrium- ja magneesiumisoolad, väävliühendid ja metallid koos mikroelementidega nagu seleen.

 

Termivanne on erinevaid kategooriaid, sealhulgas sulfaat-, vesinikkarbonaat-, kloriid- ja sulfiidtermid. Allika asukoht mängib olulist rolli termilise vee efektiivsuses, sest igal allikal on oma ainulaadsed füüsikalised omadused ja keemiline koostis.

 

Kuumas allikavees suplemise idee on sajandeid vana; sellest on inspireeritud ka tänapäeva spaa. Kuumaveeallikad on oluline kultuuritraditsioon kogu maailmas, alates Jaapanist kuni Ecuadori ja Islandini. “Termivanne on meditsiinilistel eesmärkidel kasutatud sadu aastaid,” ütleb Zeichner. “Paljud looduslikest allikatest sisaldavad rohkesti mineraale nagu väävel, millel on mikroobide ja põletikuvastane toime.”

Termivanne on ajalooliselt kasutatud selliste seisundite sümptomite leevendamiseks nagu:

reumatoidartriit, artroos, anküloseeriv spondüliit, psoriaas. Research Trust Source näitab, et suplemine kuumas mineraalvees mõjutab keha immuunsust ja hormoonisüsteemi, mis võib põhjustada põletikuvastast, valu leevendavat ja antioksüdantset toimet. “On tõestatud, et termiline allikavesi leevendab põletikulisi seisundieid nagu ekseem ja rosaatsea,” ütleb Zeichner. Näiteks on seleenirikast vett ekseemi ja psoriaasi korral kasutatud juba aastakümneid, samas kui Surnumere kõrge magneesiumisoola sisaldus on osutunud psoriaasi ravis tõhusaks.

 

Mõned soojusvee eelised:

  • Niisutab nahka – termilise vee kasutamine nahal võib muuta selle pehmemaks, elastsemaks ja mugavamaks.
  • Leevendab UV-kahjustustusi – termaalvees leiduvatel mineraalidel näib olevat antioksüdatiivseid omadusi, mis on mõnede uuringute põhjal aidanud neutraliseerida vabu radikaale ja vähendada päikesepõletuse riski.
  • Vähendab põletikku – on tõestatud, et termilised veed rahustavad ärritust peale karme nahaprotseduure, näiteks retinoidide kasutamist ja vähendavad naha põletikku ekseemi korral.
  • Tasakaalustab mikrobioomi – 2018. aasta uuring soovitab termilise vee kasutamist, etaidata tasakaalustada mikrobioomi (tervislike ja ebatervislike bakterite taset, mis loomulikult elavad teie nahas) ja vähendab põletikku inimestel, kellel on sellised nahahaigused nagu psoriaas ja ekseem.

Mida termaalvesi ei tee?

Mõnes spaas väidetakse, et termid ravivad paljusid terviseseisundeid, nagu kroonilised seedehaigused, kõhukinnisus, diabeet, podagra ja maksaprobleemid. Kuigi termiline vesi on organismile tõenäoliselt kasulik, pole lõplikke teaduslikke tõendeid selle kasulikkuse kohta nimetatud probleemide korral. Seda eriti juhul, kui termaalvett kantakse peale pudelist mõne nahahooldusvahendina.

 

Traditsiooniliselt soovitati podagra raviks kasutada aurusauna. Mõned uuringud näitavad, et kuumad vannid võivad diabeediga rasvunud inimestel parandada vereringet ja vähendada veresuhkru taset. Arvatakse, et need eelised tulenevad kuumast temperatuurist.

Samuti on usaldusväärseid allikaid, et mineraalvee joomine võib aidata teie soolestikku liikuda ja leevendada seedehaiguste sümptomeid.

Kuigi termilisel veel võib olla mitmeid muljetavaldavaid eeliseid, pidage meeles, et see pole võluravim kõigele.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…