Jõululaua krooniks on ajast aega olnud särisev ahjupraad, mille valmistamine on igale köögikunstnikule justkui tuleprooviks, kus ebaõnnestumist lubada ei saa. Ometi eksivad nii mõnedki kogenud küpsetajad hõrgu prae valmistusreeglite vastu.

Et jõulugurmee saaks unustamatult hõrk, mahlane ja krõmpsuvalt krõbe, soovitab Rakvere tootekategooria juht Heli Sepp vältida just neid vigu!

 

Pistad liha külmikust kohe ahju

Liha jäisest külmikust kuuma ahju pannes riskid pikema küpsetusaja ja ebaühtlaselt küpsenud lihaga. Luba lihal tund kuni kaks enne kuumtöötlemist toasoojaga sõbruneda, et ahju pannes ei toimuks suurt temperatuurimuutust ning tulemuseks oleks kaunilt kuldne ahjupraad.

 

Küpsetad liialt madalal temperatuuril

Kuldselt krõbeda kuuega jõulupraad nõuab kõrgemaid temperatuure ja eelnevat pruunistamist. Alustuseks asetada liha ahjupanni või –plaadiga eelkuumutatud ahju ja pruunista 250°C juures. Seejärel langeta temperatuur 120°C-ni, lisa pannile puljongit või vett ja soovi korral punast või valget veini ning küpseta liha lõplikult valmis.

Üldjuhul arvestatakse 1 kg liha kohta 90 minutit küpsemisaega. Liha valmidust saab kontrollida lihatermomeetriga ja kui ahjuvalvurit kodus pole, siis torka liha terava noa või vardaga. Praad on küps, kui eralduv vedelik on kaunilt klaar.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…