Jõululaua krooniks on ajast aega olnud särisev ahjupraad, mille valmistamine on igale köögikunstnikule justkui tuleprooviks, kus ebaõnnestumist lubada ei saa. Ometi eksivad nii mõnedki kogenud küpsetajad hõrgu prae valmistusreeglite vastu.
Et jõulugurmee saaks unustamatult hõrk, mahlane ja krõmpsuvalt krõbe, soovitab Rakvere tootekategooria juht Heli Sepp vältida just neid vigu!
Pistad liha külmikust kohe ahju
Liha jäisest külmikust kuuma ahju pannes riskid pikema küpsetusaja ja ebaühtlaselt küpsenud lihaga. Luba lihal tund kuni kaks enne kuumtöötlemist toasoojaga sõbruneda, et ahju pannes ei toimuks suurt temperatuurimuutust ning tulemuseks oleks kaunilt kuldne ahjupraad.
Küpsetad liialt madalal temperatuuril
Kuldselt krõbeda kuuega jõulupraad nõuab kõrgemaid temperatuure ja eelnevat pruunistamist. Alustuseks asetada liha ahjupanni või –plaadiga eelkuumutatud ahju ja pruunista 250°C juures. Seejärel langeta temperatuur 120°C-ni, lisa pannile puljongit või vett ja soovi korral punast või valget veini ning küpseta liha lõplikult valmis.
Üldjuhul arvestatakse 1 kg liha kohta 90 minutit küpsemisaega. Liha valmidust saab kontrollida lihatermomeetriga ja kui ahjuvalvurit kodus pole, siis torka liha terava noa või vardaga. Praad on küps, kui eralduv vedelik on kaunilt klaar.
Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas
Teised uudised
HIFU lifting – endiselt nr 1 protseduur naha noorendamiseks
Tänavu on tänu Covidi-piirangute kaotamisele lõpuks taas uksed avanud ilunäitused ja kongressid. Osalesin aprillis esteetilise meditsiini tööstuse ühel märgilisemal kongressil…
Parim valik – Col Du Marine merekollageen
Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…
Kõik metsa kümblema!
Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…
Termaalvesi – võluvravim või mitte?
Uskuge või mitte, kuid termiline vesi iseenesest sisaldab mõningaid nahka toitvaid omadusi, kuigi see ei pruugi olla võluravim nagu mõnikord…
D vitamiini puudus võib suurendada COVID-19 ohte
D-vitamiini toodab nahk UVB-kiirguse mõjul. Nahas tekkinud vitamiin D muudetakse kehas aktiivseks hormooniks, mis reguleerib kaltsiumitaset, et hoida luud ja…
ERM kogub lugusid kehast ning kehatajust kultuuris
Eesti Rahva Muuseum ootab kirjalikke kaastöid, fotosid ja esemeid teemal „Keha ja kultuur“, mis oleks aluseks nii selle teemavaldkonna teaduslikuks…