Eile hilisõhtul juhtusin vaatama dokumentaali nimega “Miso Hungry”. Lugu räägib 38-aastasest austraallasest, kelle bioloogiline vanus on 63, kolesterooli- ja insuliinitase peaaegu et surmav ning igaõhtune McDonalds üheks suureks, paksuks sõltuvuseks. Tundub küll mitteusutavana, kuid vaid 2 nädalat Jaapani toidukultuuri õppides ja harrastades, pöördus tema elu pea peale!

Jaapan – maa mis kinkis meile aarded nagu sushi ja sake. Kas teadsid, et nad on maailma kõige tervislikuma elustiiliga rahvus? Jaapani naised elavad keskmiselt 87-aastaseks, mis on samuti maailma kõrgeim keskmine! Kui arvad, et neid on lihtsalt heade geenidega õnnistatud, siis eksid… Alates merevetikate söömisest kuni mägironimise ja zen-elustiilini, õppisin tundma nende pika elu saladusi!

 

Nende kalaarmastus

Jaapanlased ei suuda päevagi ilma kala söömata elada, ja veel 55,7 kilogrammi aastas vaid ühe elaniku kohta! Fakt on see, et kõik kalatoite armastavad inimesed elavad kauem kui nende kala-foobilised sõbrad ning juba see on piisav põhjus juba nüüd enda dieeti selle super-toiduga rikastada. Need toiteained vähendavad südamehaiguste riski lausa 36% võrra, lisaks suurendavad rasvarikkad kalalihad hea tuju tunnet ning ennetavad vähki ja puhitust. Teadlased soovitavad keskmiselt 2 portsu rasvast kala nagu tuuna või lõhe nädalas!

 

Ära unusta ka teisi mereande!

Jaapan sööb üle 100,000 tonni merevetikaid aastas… ning nad ei vingu, söögiks kõlbab üle 20 erineva liigi vetikaid. 250 grammis sisaldub 2-9 grammi puhast proteiini ning rohkem kaaliumi kui banaanis, mida loetakse supertoiduks just kaaliumi sisalduse tõttu. See on ka üks haruldasi toite, mis sisaldab joodi – üht suurimat kilpnäärmehaiguste vastu võitlejat. Peale selle ennetab merevetikate söömine ka rinnavähki, mille põdejate tase Jaapanis väga madal on. See toitev superpomm tuleb aga paljude kõrvalnähtudega, sellepärast soovitatakse nädalas 2-3 supilusikatäiega piirduda, kuid ära muretse, sinu preemia-sushi on täiesti ohutu!

 

Ka jaapanlased on laulurahvas..

Kui arvasid, et eestlased on üks suur laulurahvas siis pean ütlema, et Jaapaniga sammu pidada oleks meil siiski veidi raske. Jaapani karaoke-tööstus on väärt üle 10 billioni dollari. Jah, laulmine on nende jaoks nagu teine hingamine. Laulmine parandab südametööd, närvisüsteemi ning on suurepärane stressitapja.

 

 

Kääritamine!

Peaaegu et iga eine, mida Jaapanis serveeritakse, sisaldab toiduaineid nagu tsukemono, oad, ingver, miso, soja, natto jpt., mis läbi kääritamise valmistatud on. Nende toidukultuuris kasutatakse vastupidiselt äädikale hoopis fungaalset agenti nimega koji, mis käitub nagu maailma kõige pisem emalinnuke. See tähendab seda, et toit läbib koji ainevahetussüsteemi enne meie toitu jõudmist. Kääritatud toidud kiirendavad meie ainevahetust ning tugevdavad immuunsüsteemi. Ka Eestis on saadaval paljusid toite nagu näiteks miso-pasta, mis võib sinu dieediga imesid teha!

 

 

Roheline elustiil

Tokyos võib õhusaastatuse tõttu inimesi lausa meditsiinilisi näomaske kandmas näha. Sellegipoolest on Jaapan tohutult suur riik ning tema loodus – wow. Jaapan siirdub tänu oma piklikule kujule läbi mitmete kliimavöödete ja on õnnistatud hiilgavate mägede, jõgede, metsade ja loodusimedega. Oma 16-ndaks riigipühaks on Jaapan kuulutanud “Mountain Day”, mis sisaldab endas just seda mida mõtled – mägironimist, ning vanus ei ole mitte mingi vabandus. Lisaks sellele on “metsateraapia” väga populaarne kunst, mida paljud jaapanlased kasvõi korra nädalas harrastavad. Peaaegu terve meie keha on nagu D-vitamiini vajav patarei ning just seda pakub külluslik loodus ja seal viibimine. Teaduslikult on tõestatud et looduses ajaveetmine süstib loomulingulisus kuni 50% võrra.
Kas teadsid, et 80-aastane jaapanlanna ronis usinalt ka Mount Everesti tippu?

 

 

Parimad vannid

 

Jaapanlased võtavad oma vanne väga tõsiselt. Sentō-d ja onsen-id ehk avalikud vannid ja kuumaveeallikad on ülimalt hea viis aja mahavõtmiseks. 85% nende populatsioonist lõpetab oma päeva kuumas vannis, mille temperatuur jääb umbes 39-43 kraadi vahele. Just nagu eestlased usuvad sauna jõudu kurjasi haigusi eemale peletada, usuvad jaapanlased vannide müstilisse ravijõudu. Teadlased on kinnitanud, et kuum vann ravib reutmat, nahahaigusi ja närvivalu. Hõlmates endas igaõhtust meditatsiooni kuumas mineraaliderikkas vees, on vannikultuur suur osa ka nende zen-elustiilist.

 

 

Jaapanlannad armastavad oma teed

Jaapani teetsermoonia on üks maailma kauneimaid ja zen-imaid rituaale maailmas. Kunst, mida õpitakse aastaid, leiab aset pisikestes teeonnides, kus klient enda teed meditatiivses keskkonnas nautida saab. Kõige enam tarbitav tee on loomulikult roheline, ning see on kaugel sellest, mida meie selle nime all tunneme. Tugevalt kontsentreeritud rohelise tee+matcha pulber vähendab südamehaiguste riski, ennetab vähki, pikendab eluiga ning stabiliseerib ainevahetuse ja tervisliku kaalunumbri!

 

 


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…