Üle 30% naistest maailmas vaevleb veenilaiendite-ühe kõige tüütuma sisemise eelsoodumuse käes. Arsti sõnul on see otseselt geneetilise eelsoodumuse ja hormonaalse kõikumisega seotud. Sageli on esimesed võrgud või veenimügarikud jalgadel on nähtavad juba teismelisena. Kuidas ja kas on võimalik seda soodumust kontrollida?
Just hormonaalse kõikumise tõttu seostavad väga paljud naised üle maailma veenilaiendite tekkimist laste saamisega. Sageli tõmmatakse raseduste ja visuaalselt koledate jalgade vahele lausa võrdusmärk. Tegelikult on põhjuseid palju rohkem – veenilaiendeid võivad põhjustada näiteks tööametid, mis palju seismist nõuavad (medõed, juuksurid). Tihtipeale võib põhjuseks olla aga hoopis ülekaalulisus, beebipillid või menopaus.
Näib küll võimatu, kuid kapriisseid veenilaiendid on täiesti võimalik kontrolli alla saada. Selleks on lausa mitu meditsiiniliselt tõestatud viisi. Kui lainedeid põhjustab ülekaalulisus, tuleks alustada elustiili muutusega – hea hügieen, kaalulangus ja kerge koormus nagu kõndimine võivad selle probleemi kohal lausa imesi korda saata.
Kõige konservatiivsemaks raviks loetakse toetavaid sukki, mida paljudest meditsiinipoodidest leida võib. Sellised sukad ennetavad ka erinevaid valusi, mida laiendid endaga kaasa toovad. Juhul kui robustsed sukad sulle muljet ei avalda, võib kaaluda variante nagu skleroteraapia, mis kasutab kõrgelt kontsentreetud soola. Sool süstiakse otse veeni ning 3-6 nädala jooksul peaksid laiendid vaikselt haihtuma hakkama.
Tehnoloogia areng võimaldab ka laserteraapial särada – pisikesed laserkiud, mida veeni suunatakse, suudavad kapillaari lõhkuda nii, et ta enam visuaalselt nähtav ei oleks. Suuremaid probleemseid varikoosveene on võimalik ka kirurgiliselt eemaldada.
Viimaseks on võimalik ennast registreerida ka teraapiatele nagu Vasculight või PhotoDerm, mis soojusenergia abil ebanormaalsed veenid kahjustavad või hävitavad. Selline protseduur ei kasuta nõelu ega skleroosabi, seega sobib ka nõrganärvilistele. Tihtipeale kasutatakse väljatoodud protseduure vaid füüsilise valu korral. Sellegipoolest on soovitatav nendest lahti saada ka kosmeetilistel põhjustel – kõige olulisem on siiski enesetunne ja mitte miski ei ole ebamugavam kui sinised ämblikuvõrgud, mis sinu miniseeliku alt pigem robustlikult silma paistavad.
Selliseid ebamugavusi on võimalik vältida ka juba varakult sellele tähelepanu pöörates. Väga oluline on kerge koormus nagu kõndimine või rattaga sõitmine, mis säärelihaseid treenivad. Ennetada saab ka lihtsate koduste hoolitsuste abil – proovi iga õhtu 10-15 minutit istuda nii, et jalad südamest kõrgemal asetseksid, poputa aeg-ajalt massaazidega ning külmavannid ja-geelid on ka suureks abiks. Eelista madalaid kingi kõrgetele ja investeeri toetavatesse sukapükstesse, mis tänapäeval näevad välja rohkem nagu mustad sukapüksid. Nii võivad ka geneetilise eelsoodumusega jalad alati kaunid välja näha!
Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas
Teised uudised
HIFU lifting – endiselt nr 1 protseduur naha noorendamiseks
Tänavu on tänu Covidi-piirangute kaotamisele lõpuks taas uksed avanud ilunäitused ja kongressid. Osalesin aprillis esteetilise meditsiini tööstuse ühel märgilisemal kongressil…
Parim valik – Col Du Marine merekollageen
Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…
Kõik metsa kümblema!
Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…
Termaalvesi – võluvravim või mitte?
Uskuge või mitte, kuid termiline vesi iseenesest sisaldab mõningaid nahka toitvaid omadusi, kuigi see ei pruugi olla võluravim nagu mõnikord…
D vitamiini puudus võib suurendada COVID-19 ohte
D-vitamiini toodab nahk UVB-kiirguse mõjul. Nahas tekkinud vitamiin D muudetakse kehas aktiivseks hormooniks, mis reguleerib kaltsiumitaset, et hoida luud ja…
ERM kogub lugusid kehast ning kehatajust kultuuris
Eesti Rahva Muuseum ootab kirjalikke kaastöid, fotosid ja esemeid teemal „Keha ja kultuur“, mis oleks aluseks nii selle teemavaldkonna teaduslikuks…