Vägivaldsest suhtest väljunud viie lapse ema: lastele peab jääma võimalus normaalseks lapsepõlveks

Aastaid perevägivalla all kannatanud, kuid nüüdseks lahutatud ja teiste perevägivallaohvrite nõustamisega tegeleva Haini Iloneni sõnul ei tohiks vägivaldse lähisuhtega tegeledes kunagi jätta tähelepanuta lapsi. Tema sõnul on äärmiselt tänuväärsed McDonald’s McHappy Day kampaania taolised algatused, mis püüavad aidata justnimelt lapsi, kes vajavad vaatamata kodus valitsevale kaosele võimalust normaalseks lapsepõlveks.

„Meie ühiskond on lõpuks valmis rääkima avalikult nendest valusatest teemadest, mis toimuvad suletud uste taga. Naiste vastane vägivald, vaimne ja füüsiline ahistamine on pälvinud avaliku hukkamõistu, kuid kannatajaid selles õuduses on veelgi,“ nentis kogemusnõustaja ja viie lapse ema Haini llonen.

„Hirmu ja abitust, mida tunnevad perevägivalla tunnistajateks olnud lapsed, on meil, täiskasvanuil, võimatu kujutleda. Lapsed, kes julgevad kodus toimuvast ametivõimudele teatada, on eeskujuks meile kõigile, eriti aga just oma emadele, kes kahjuks ei julge ega oska sageli abi otsida,“ lisas ta.

Abi otsimine on tema sõnul esimene samm keerulisel teekonnal välja vägivaldsest suhtest. Suuremates linnades tegutsevad varjupaigad pakuvad laiapõhjalist teenuste valikut, sealhulgas turvalist pelgupaika pärast vägivallajuhtumit või vägivallaohu korral, võimalust rahuneda, välja puhata ja vajadusel ka ajutist elupaika.

„Millest tihti aga ei räägita on see, et paljudel varjupaika pöörduvatel naistel on lapsed – lapsed, kes väärivad võimalust oma lapsepõlvele ka ajal, mil vanemate elus valitseb kaos,“ sõnas Ilonen.

Laste võimalus jätkata kooliteed, saada psühholoogilist tuge nõustamise läbi, osaleda loovteraapias või muudes igapäevastes meelelahutust ja arengut pakkuvates tegevustes nõuab vägivallast väljuvalt naiselt sageli üle jõu käivat rahalist ressurssi.

„Viie lapse emana tean ma omast kogemusest, et riiklik elatusabi süsteem ei paku jätkuvalt ammendavaid lahendusi. Tänu sellele, et koduvägivallas kannatavate laste teema on meedias saanud meedias laialdasemat, on meieni jõudnud ka koostööpartnereid, kes neid murekohti märkavad ja aidata soovivad. Me oleme väga tänulikud kõigile inimestele, kes aitavad lapsi McDonald’s restoraniketi heategevuskampaania kaudu,“ tõnas Ilonen.

Novembrikuu lõpuni on McDonald’s restoranides käimas heategevuskampaania McHappy Day, mis sel aastal kogub annetusi just nendele lastele, kelle emad on võtnud ette keerulise tee vägivaldsest suhtest väljumise suunas. Restoranides müügil olevate käepaelte pealt teenitud tulu läheb jagamisele Pärnus, Tartu, Tallinnas ja Jõhvis tegutsevate organisatsioonide vahel.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…