Mis toimub meie organismis kui päevitame?
Päikeselt tulevad UV-kiired stimuleerivad kehas rasvlahustuva loodusliku pigmendi melaniini tootmist. Pigmendi hulk organismis on inimestel erinev – heledanahalistel on pigmenti vähem ja tumedanahalistel rohkem. Melaniinil on võime nahka ja organismi kaitsta päikesepõletuse eest, kuid liiga pikaajaline ja tugeva UV-kiirguse käes viibimine kevadel või kaamosest soojale maale reisides võib siiski esile kutsuda päikesepõletuse. Päikesepõletus on iseenesest organismi kaitsereaktsioon, meie keha teade meile, et lahkuksime päikese käest või kataksime oma keha riietega. Kuid põletatud nahk on juba vigastatud ja epitermise kihis olevad naharakud surevad.
Päikesepõletuse tunnused:
• Valulikkus puudutusel – tekib indikaatorina, et piirkond on kahjustunud ja organismi pingutusest parandada tekitatud kahju.
• Punetus – organism saadab kapillaaridesse rohkelt verd, et taastoota päikesekahjustuse tagajärjel surnud naharakke.
• Nahk hakkab kooruma, et vabaneda kahjustunud ja surnud naharakkudest ning toota uusi.

Päikesepõletus on võrreldav tule või kuuma pinnaga kõrvetatud naha vigastusega. Lisaks on aga UV-kiirtel võime kahjustada ka naharakkude DNA-informatsiooni, mille tagajärjel võib organism tootma hakata uusi vigase informatsiooniga rakke.

Kas teadsid, et muda aitab organismil päikesepõletusest kiiresti taastuda?
Eestimaine looduskosmeetikabränd Sõsar soovitab kasutada võimalikult kiiresti pärast põletuse tekkimist mere- või turbamuda. Mudas sisalduvad humiinained ja -happed, suhteliselt hästi lahustuvad fulvohapped, steroolid ja paljud erinevaid mikroelemendid, mis kiirendavad päikesest kahjustatud piirkonnas vereringet. Mudahoolitsusega kiireneb oluliselt toitainete ja hapniku juurdevool, mis on vajalik uute naharakkude tootmiseks.

Mudahoolitsuse tegemine pärast päikesepõletust hoiab ära valulikkuse ja punetuse, naha taastumine sõltub loomulikult põletuse raskusastmest. Samuti aitab hoolitsus muuta päevituse ebameeldivast punasest imeliselt kuldpruuniks.

Mudamaskide kasutamisel on oluline meeles pidada, et nii mere- kui turbamudal ei tohi lasta nahal ära kuivada. Kui see juhtub, siis kuivatab hoolitsus nahka toitmise ja niisutamise asemel ning muda eemaldamine on keeruline ja raske, sest see on muutunud vetthülgavaks.

Kasutamisel määrida nahale 3-5mm paksune kiht muda ning mõne aja möödudes tuleks masseerida märgade kätega mudaga kaetud piirkonda. Selleks, et nahka veel rohkem toita, võib hoolitsusest 30 minuti möödudes nahale kanda supilusikatäie nisuiduõli, milles on lahustatud 4 tilka eeterlikku lavendliõli.

Päike on meie nahale väga vajalik, sest ainult läbi päikesevalguse toimub meie organismis D-vitamiini toomine, mis on omakorda vajalik energia saamiseks, organismi korrapäraseks toimimiseks ja õnnetundeks. https://www.11.lv/lv/casino/live

Sõsara looduskosmeetika on müügil Apotheka apteekides ning Sõsara veebipoes www.sosar.eu.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…