Foto: Shutterstock

PH viitab vesinikioonide kontsentratsioonile aines ja näitab, kas tegemist on aluselise või happelise lahusega ning mõõdetakse seda ph skaala abil.

Hape on aine, mis kergesti teiste ainetega reageerib andes teistele vesinikioone. Alused aga liidavad neid ioone.

Alused  ja happed on teineteise vastandid moodustades skaala kaks otsa, kus 1 tähistab kõige happelisemat ja 14 kõige aluselisemat.

7 on neutraalne, see tähendab, et selle pH-ga ained ei reageeri kuidagi ja ei ole alused ega happed.

Ph on oluline ka kosmeetiliste toodete valmistamisprotsessis. Teatud pH taseme juures lahustuvad tootes sisalduvad ained paremini ja emulsioon püsib koos.

Naha sügavamates kihtides on pH lähedane vere pH-le, ehk see on umbes 7,35. Marrasknaha pH on aga 4,8-5. Erinev on ka naiste ja meeste naha pH tase.

Naha pinnal olev mikroskoopiliselt õhuke kaitsekile (tuntud ka kui happemantel või hüdrolipiidkiht) koosneb sarvestumisprotsessi jääkidest: rakkudest, lipiididest, vabadest aminohapetest, higist ja rasust ning selle pH on happeline 4,0-5,6.

Hüdrolipiidkihi ülesandeks on kaitsta nahka mikroorganismide ja UV-kiirguse eest, säilitada puhversüsteemide abil naha happetasakaalu ja takistada niiskuse haihtumist nahast.

Naha pH taseme kahjustamine aga rikub happelise kaitsekihi kaitsvad omadused ja nõrgendab nahka. Nahk suudab ise taastada oma happelise pH, kuid mida raskem see protsess on, seda rohkem on ka ebameeldivusi.

Naha pH võib muutuda ka erinevate haiguste korral. Akne korral muutub pH aluselisemaks, psoriaasi korral aga happelisemaks. On tõestatud, et akne tekkes olulise mikroobi Propionbacterium acnes kasvuks soodsaim naha pH jääb vahemikku 6,0-6,5, mistõttu isegi väike nahareaktsiooni (5,5 pH) nihe aluselises suunas suurendab koheselt bakterite paljunemist.

Kõige happelisemad on aga peanahk 4,5 – 5,5, millele järgeb rinnak 5,1 5,5 ja peopesad 6,2 – 6,5. Naha kõige aluselisemaks kohaks on kaenlaalused. Naha vananedes muutub naha pH aluselisemaks.

Õige pH sisaldusega nahahooldustoode aitab nahal kergesti omastada toimeaineid. Nahk talub hästi neutraalseid ja happelisi aineid ja ei tohi muutuda vastuõtlikuks leelistele või tugevatele hapetele, kuna need lahustavad intensiivselt rasvasid ja kangete konsentraatide korral söövitavad nahka. Ka tavalise pesuseebi pH on 9-11ning seda kasutades moodustub nahal rohkesti lahustumatuid kaltsium- ja magneesiumsoolasid, mis omakorda soodustab põletikke.

Tihti muudavad naha pH tasakaalu ka erievad protseduurid, mis tuleb alati lõpetada pH tasakaalu normaliseerimisega. Näiteks depilleerimistoodete pH on aluseline ja kui ei kasutata rahustavaid, happelisega pH-ga tooteid pärast protseduuri, võib tekkida põletik. Sama on ka juuksehoolduses.

Keemilised vahendid, millega juukseid töödeldakse, peavad olema aluselise ph – ga, et tagada juuste pundumine. Pärast protseduure on hädavajalik taastada juuste pH. Mida aluselisem on šampoon ja seda karedam ja tugevam ta on ja seda rohkem ta kuivatab juust ja muudab ta hapraks ning poorseks, samuti tuhmistab värvitud juukseid.

Pärast pesemist ja aluselise vee kasutamist, muutub peanahk aluselisemaks, konditsioneer, mille pH on vahemikus 2-7, aitab taastada normaalset peanaha ja juuste pH-d.

Keharakud ei saa korralikult fuktsioneerida, kui pH tase ei ole neutraalne või kergelt happeline.

Toitumise puhul on happelisusest rääkides oluline see, et kõik happelised ained on positiivse ja aluselised ained negatiivse laenguga. Kui keha on aga liiga happeline, siis viitab see paljudele happelistele jääkainetele kehas. Happeline keha on ideaalne kasvu- ja arenemispaik erinevatele haigusi tekitavatele bakteritele.

Organism vajab nii positiivseid kui ka negatiivseid aineid nagu patareidelgi on kaks poolust – pluss ja miinus. Kuid meeles tuleb pidada, et happelisuse küsimuses tähendab negatiivne positiivset, sest negatiivse laenguga aluselised toidud ja joogid annavad kehale positiivset energiat.

Kui kehas on taastatud negatiivselt laetud tasakaal, on inimene terve ja elujõuline. Kuna organism ei vaja sellisel juhul kaitseks rasvakihti, püsib ka kehakaal normaalsena. Haigused ei saa kasvada neutraalse või isegi kergelt aluselise PH-ga organismis, neil on elamiseks vaja just happelist keskkonda. PH mõjutab kõiki kehas toimuvaid protsesse.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…