Allikas: futurederm.com

Foto: Shutterstock

Mis on higi

Inimene hakkab higistama, kui ta on ärevil, teeb trenni, on palavikus või tal on lihtsalt kuum. Higistamine on keha loomulik jahutamise süsteem.  Kohad kehal, mis higistavad kõige rohkem on jalad, käed ja kaenlaalused (MedlinePlus).

Kuigi põhiliselt on higi vesi, leidub tema koostises ka  piimhapet, ammooniumi, uuread, aminohappeid  ja suhkrut(Journal of Biological Chemistry).

Kas higi väljutab kehast ka toksiine?

Mõned uuringud on tõestanud, et arseen, kaadmium, plii ja elavhõbe võivad erituda “arvestataval määral” ka läbi higi ja isegi käbi uriini (Journal of Environmental ja rahvatervise). Kuid on ka tõsiseltvõetavaid väiteid, et näiteks mürgistuste korral eritub läbi higi vähem kui 1% nendest metallidest (LA Times).

Aga üldiselt, võite tänada oma maksa ja neere, sest nemad teevad toksiinide eemaldamisel kehast ära suurema töö kui  higi. Pärast higistamist tunneb inimene end sageli hästi, kuid see ei ole seotud toksiinide eemaldumisega kehast.

Kokkuvõtteks

Sportimine ja teadlikud pingutused suurendavad verevoolu kudedesse ja mõjutavad nii nahka jms vägagi positiivselt, kuid sellega ei kaasne toksiinide väljutamist kehast. Kuigi on täheldatud, et väike hulk toksiine väljub kehast ka higistamise kaudu, ei ole see võrreldav kogusega, mis eraldatakse kehast tänu maksa ja neerude tööle. Ja, et neerud ning maks saaks töötada korrektselt, tuleb taastada kõik kehale hea, mis higistamisega eraldub.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…