DIEETIDE MÕJU MEIE KEHALE: Mida arvab dieetidest toitumisnõustaja Kristin Salupuu
Toimetas: Keit Laisaar
Fotod: Shutterstock, erakogu

1909176_859674314047377_7657557437575065924_o

Kristin Salupuu,
Egle Eller-Nabi fitnesstiimi toitumisnõustaja,
toidutehnika ja -tootmise magistrant

                     

 

Mida arvata maailmakuulsatest dieetidest?

Kuigi dieete on tõepoolest palju, ei ole kiiresti ja tervisele ohutult kahjuks võimalik kaalu langetada. Tervisele ohutu kaalulangetus on kuni üks kilogramm nädalas. Toituma peab organismi vajaduse järgi ning inimene peab toidust saama tarvilikud toitained ja energia.

Näiteks kuulsat Atkinsi dieeti jälgides ei saa keha piisaval hulgal süsivesikuid, mille metabolismil inimese ainevahetus põhineb. Aju ja teised glükoosist sõltuvad koed nõuavad ikka glükoosi ning kui seda toidust ei tule, hakkab organism selle tootmiseks kasutama keha valke.

Normaalse toitumise korral ei näe ma ka vajadust kehale detokskuure teha, sest kui süüa piisavalt kiudaineid, suudab organism end ise väga edukalt puhastada. Rääkides hetkel äärmiselt moodsast gluteenivabast dieedist, võin öelda, et ekstreemsused kurnavad organismi alati, seega sarnased „eksperimendid toiduga” võiksid jääda tõesti vaid gluteenitalumatusega inimestele.

Veel üks kaalulangetajate seas levinud probleem on nn jojo-efekt – alles jõutakse kilodest vabaneda, kui kaal jälle tõusumärke näitab. Organismile on see ülimalt kurnav. Jojo-dieeditamine viib sageli selleni, et kaal tuleb tagasi kiiremini, kui see kunagi alanes, ning lisandunud kilodest on juba kordades raskem vabaneda. See tuleneb sellest, et tihti nälgiva inimese organism kohaneb sellise eluviisiga ja põhiainevahetuse kiirus aeglustub.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…