7 ohumärki, mis annavad teada, et su küüned on kahjustunud

Meditsiiniline termin värvusmuutuste kohta küüntel on chromonychia. Kreeka keeles tähendab „chrom“ värvi ning “onukh” küünt.

#1 Infektsioon

Onychomycosis ehk küüne seenhaigus on üks levinumaid põhjusi, miks inimese küüne värvus muutub. Värvus muutus võib olla nii valge kui ka rohekas, sõltudes seeninfektsiooni bakteriaalsest päritolust.

Sellise infektsiooni puhul on kõige suuremaks vaenlaseks niiskus. Mõnikord soovitatakse koguni täielikult vett vältida ning rõhutatakse käte korraliku kuivatamise olulisust peale nende pesemist.

Kui infektsioon on ainult ühel küünel, siis piisab ka paiksest ravist, kuid harvad pole olukorrad, kus ravile tuleb lisada ka suukaudsed ravimid. Ravi võib kesta kuid ning sellel ajal ei tohi küüntehooldusvahendeid kellegagi jagada ega kasutada neid oma tervetel küüntel.

#2 Trauma

Traumeerida saab küüsi ka liiga tugeva maniküüriga. Sellisel puhul on küüntel valged täpid või triibud. Väga sageli esinevad need just lastel ja noorukitel. Kui trauma on aga väga tugev, näiteks on midagi kukkunud käe või jala peale, siis võib värvigamma olla mustast punakani. Selle põhjuseks ei ole niivõrd küünte värvuse muutus kui küünte alla moodustunud verevalum.

#3 Kollased küüned

Kõige tüüpilisemalt iseloomustavad need suitsetajate küüsi. Samuti võivad mõned juuksevärvid küünte värvi mõjutada ning oma rolli mängivad ka küünelakid.

#4 Haigused

Küünte värvust võivad mõjutada nii nahahaigused kui ka maksa, südame- ja kopsuhaigused, diabeet. Samuti süsteemne erütematoosne luupus ja reumatoidartriit.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…