Küüned tervise kõverpeeglis

Inimorganism on tervik – pealaest jalatallani. Sealjuures väga tark tervik, mistõttu probleem keha ühes piirkonnas võib väljenduda sootuks mujal.

Mõningad ravimites sisalduvad toimeained võivad samuti küünte värvust muuta. Näiteks uroinfektsiooni, kroonilise bronhiidi ägenemise, mükoplasmoosi, klamüdioosi, puukborrelioosi, süüfilise või ka akne raviks kasutatav tetratsükliin võib kõrvaltoimena kaasa tuua küüneplaadi värvuse muutust.

Küüneseene (Onychomycosis) korral toimub küüneplaadi kollakaks muutumine järkjärgult pikema aja jooksul. Lisaks värvimuutusele kaasneb küüneseenega ka küüneplaadi paksenemine, rabedaks või pudedaks muutumine. Küüneseen vajab kiiret ravi, vältimaks selle edasikandumist teistele küüntele või kaasinimestele.

Psoriaas on üks sagedasemaid nahahaigusi, mille puhul paralleelselt nahaga täheldatakse ka küünte muutusi. Üheks sagedasemaks psoriaasiga kaasnevaks küünemuutuseks ongi küüneplaadi värvumine kollaseks. Psoriaasi kui kroonilise kuluga haigust ei saa välja ravida, kuid erinevate vahenditega on seda enamasti siiski võimalik edukalt kontrolli all hoida ning seeläbi ka küünte olukorda parandada.

Lisaks võib küünte kollakaks muutumine kaasuda erinevate haigustega nagu näiteks maksa-, südame- ja kopsuhaiguste, lümfiringe häirete või diabeediga. Kahtluse korral tasuks nõu pidada oma perearstiga, kes vajadusel määrab analüüsid kahtluste kinnitamiseks või ümberlükkamiseks.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised