Õpi midagi uut

Heaks mooduseks oma aju treenida on uue võõrkeele ära õppimine või mõne pillimängu selgeks saamine. 

Aju on nagu muskel — kui seda ei treeni, siis vajub see lonti ning ilma aktiivse treeninguta ei arene ka aju.

Ühes uuringus tõestati, et neil inimestel, kes kulutasid iga päev 15 minutit aju treenimisele, oli parem tähelepanu ja reageerimisvõime kui neil, kes jätsid oma muskli treenimise vahele.

Mälutreening läbi mängu

Et meeled oleks selged ja mõistus terav, peab andma ajule ragistamist. Nagu keha, mis eelistab toonuses püsimiseks mõõdukat sporti, vajab ka aju väikest treeningut, et püsida vormis. 

Selleks sobib nii Sudoku kui ristsõnade lahendamine, mis treenib mõistust ning mille abil saad ka uusi teadmisi. Eestis on loodud haarav e-mälumäng, mida huviline saab ajaviiteks mängida. Siit leiab küsimusi eri valdkondadest ning oma tulemusi saab võrrelda teiste mängijatega. 

Lauamängude mängimine on samuti vahva tegevus, mis arendab tähelepanu ja teadmisi ning hoiab üleval mõnusat hasarti ja sobib ka seltskondadele.

Heaks mooduseks on mängida erinevaid loogika ja strateegiamänge, nt malemäng või hoopis mõni mäng eesti kasiino online platvormil. Kasiino mängude valikus on palju erinevaid mänge, mis põhinevad nii täpsusel, tähelepanul kui ka kiirusel. Olgu selleks siis pokker või Black Jack  – iga huviline leiab endale mõne huvitava ja kaasahaarava mängu.

Maga piisavalt

Meie päeva mõjutab suurel määral see, kui hästi me oleme end välja puhanud. Kui meie uni on katkendlik ja rahutu, kahaneb une kvaliteet. Seetõttu on olulisel kohal nii une kestvus kui ka kvaliteet, mida aitab tagada hea voodi, kus end suurepäraselt välja saad puhata.

Soovitatav on jälgida iga päev sama unerutiini. Ööuni võiks kesta 8 tundi. See valmistab sind vaimselt ette tööpäevaks ning võib aidata sul paremini keskenduda töötegemisele. Väljakujunenud rutiin on see, mis on kõikide õnnestumiste salajaseks koostisosaks ning piisav uneaeg on üks selle oluline komponent. 

Treeni ja liigu

Kas sa teadsid, et aju saab nooremaks treenida? 

Aju on pidevas muutumises, kuid tuleb välja, et kehaliselt aktiivsete inimeste aju töötab paremini. 

Liikumisega saad vananemisprotsesse pidurdada ja isegi tagasi pöörata nii, et aju muutub nooremaks. Kehaline aktiivsus on üks parimaid vahendeid aju muutlikkuse mõjutamiseks. Ajutegevuse mõjutamiseks ei pea treenima tundide viisi.  Piisab juba 20–30 minutist liikumisest.

Treening soodustab uute ajurakkude teket ja on leitud, et jooksmine parandab võimet õppida võõraid sõnu, lihastreening aga võimet viia kokku nimed ja näod. Ehk mälu parandamiseks tuleb ise olla aktiivne ja erinevat laadi mälu parandamiseks tuleb olla erineval moel kehaliselt aktiivne. 

Kui trenni tegemine kui selline ei ole sinu jaoks huvitav, siis mine lihtsalt, jaluta looduses! 

Ühe mõnusa matkaga saad päevased kohustuslikud 10 000 sammu kiiresti täis ning värske õhk ja päikesevalgus kiirendavad aju tööd. Mõnusaid paiku rabades või metsades jalutamiseks leidub Eestimaal ohtrasti.

Mõistuse treenimiseks piisab lihtsatest asjadest. Esmatähtis on piisav uni ning mõõdukas liikumine värskes õhus. Kui need tegevused on sul juba rutiiniks kujunenud, siis lisa siia mõni eeltoodud hobidest, mis treenib aju, ning sinu vaim on terav ja selge.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised