Kuidas suhtuda parabeenidesse?

Kosmeetikas on parabeene kasutatud juba pea 70 aastat, kuid alles viimasel ajal on nende ohutus tulist poleemikat tekitanud. Uurime lähemalt.

Uuringute tarbeks tehtud katsete käigus on avastatud, et butüülparabeen (butylparaben) mõjutab meessoost testloomade paljunemisvõimet, ning sedagi, et metüülparabeen (methylparaben) kiirendab UVB-kiirgusega kokkupuutel naha vananemist.

Siinkohal tuleb aga rõhutada, et on küll leitud seos parabeenide ja rinnavähi vahel, kuid fakti, et parabeenid põhjustaksid rinnavähki, ei ole seni tõestatud. Kuigi teadlased teevad selle nimel iga päev pingutusi, pole veel siiski välja selgitatud, mis täpselt põhjustab inimkonda laastavat haigust, nagu seda on vähk.

Parabeenid on looduslikud?

Parabeenid on küll sünteetilist päritolu, kuid analooge on leitud ka loodusest. Taimede maailmas tuntakse parabeene kui 4-hüdroksübensoehappeid ning nende derivaate võib leida erinevates puuviljades, köögiviljades, samuti ka odras, maasikates, mustades sõstardes, virsikutes, porgandites, sibulas, kakaoubades, vaniljes, viinamarjades, pärmiekstraktis, veiniäädikas ja juustus.

Mõned allikad väidavadki, et neid aineid kasutatakse kosmeetikas tihti just omaduste pärast, mis kuuluvad parabeenidele.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised