Kuidas suhtuda parabeenidesse?

Kosmeetikas on parabeene kasutatud juba pea 70 aastat, kuid alles viimasel ajal on nende ohutus tulist poleemikat tekitanud. Uurime lähemalt.

Seega ei leia kaubandusest täiesti säilitusainetevabasid kosmeetikatooteid. Leebemad säilitusained on näiteks greibiseemneekstrakt (grapefruit seed extrakt), fenoksüetanool (phenoxyethanol), kaaliumsorbaat (potassium sorbate), naatriumbensoaat (sodium benzoate), alkohol (alcohol) jne.

Näiteks võib šampoonis olla väike kogus erinevad parabeene (metüül- ja propüülparabeen) ning lisaks mõni leebem säilitusaine (sodium benzoate). See tähendab, et lubatud säilitusainete hulk on ära jagatud kahe grupi vahel ehk siis tugevamad säilitusained on lahjendatud inimesele õrnemate säilitusainetega.

Parabeenide seos rinnavähiga

Parabeene leidub ka mõnedes ravimites ja toiduainetes, samuti võivad parabeenid nõrgalt jäljendada naissuguhormooni östrogeeni tegevust. Teadaolevalt on östrogeen rinnavähki soodustav tegur. Uuringu käigus koguti 40 rinnaoperatsiooni läbinud naiselt kokku 160 koeproovi. Neist 158-s esines vähemalt ühte tüüpi parabeene, 96-s proovis ilmnesid kõik viis levinumat parabeeni estrit, vahendab kohalik teadusportaal.

Kuigi östrogeen osaleb teadaolevalt rinnavähi kujunemises, pole kindel, millised keskkonnast pärinevad kemikaalid haiguse kujunemisele kaasa aitavad. Samuti usuvad teadlased, et rinnakoes leiduv parabeen pärineb mitmetest erinevatest toodetest, mida kasutatakse lähedal asuvatel kehapiirkondadel.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised