Kõikide juustel, ükskõik, kas nad on sirged või lokkis, on ühine struktuur. Naha sees asub keeruline miniorgan, mida nimetatakse juukse folliikuliks ja millest sõltub juukse karva olemus.

Juuksed koosnevad üldjoontes kolmest komponendist: juukse folliikulist, juuksevõllist (nahast väljas pool olev osa ehk juuksekarv) ja rasunäärmest.

Viimane toodab siis juuksele olulist rasu, mida kutsutakse ka juukse loomulikuks palsamiks. Juuksevõlli osa, mida tunneme ka kui juuksekarva, koosneb valgust nimega keratiin ja melaniin ning vähesel määral ka mõnedest metalli elementidest.

Juuksevõlli võib omakorda jagada kolmeks osaks. Pealmine osa on kutiikul, mis koosneb üksteise peal olevatest soomustest, mis asetsevad suunaga alla. Järgmine osa on korteks, kus on melaniinigraanulid ja ovaalsed organid, mis annavad juustele kuju. Keskmine osa on säsi, mis võib väga õrnadel juustel ka puududa.

See, kas juuksed on lokkis või sirged sõltub folliikuli kujust. Ümmargune folliikul ehk follikul, mille küljed on võrdsed, toodab sirgeid juukseid, ovaalne kuju, küljed ei ole tasakaalus, toodab lokkis juukseid. See kõik on sarnane kinkepaelaga. Kui muuta selle kuju ühes küljes, saab paela muuta nn lokiliseks.

Kuidas kuumus muudab juuste kuju?

Keratiin, koosneb üksteisega ühendatud vesiniksidemetest (sildadest). Need sidemed on ühtlasi ka liimiks, mis hoiab juukseid kujus. Neid sidemeid saab lõhkuda nii vee kui kuumusega. Kui sidemed on lõhutud, siis võtavad juuksed uue kuju (millesse neid on vee või kuumuse abil suunatud) ja jäävad sellesse ka jahtudes või kuivades.

Sellega on seletatav näiteks see, miks niisketesse juustesse keeratud rullidega püsivamad lokid saab. Vesiniksidemed taastuvad koos juuste kuivamisega ja juuks võtab uue kuju. Sama on ka kuumade tangidega juustesse lokkide keeramisel.

Aga miks kuumus juukseid kahjustab?

Kuumtöötlus tekitab juukse kattekihi ehk kutiikulisse pragusid, mis teeb omakorda võimalikuks erinevate kemikaalide ja päikesevalguse tungimise juuksesse ning muudab nad ka üldkokkuvõttes haavatavamaks. Aja jooksul põhjustab see korteksi (juukse keskmine kiht) degeneratsiooni ehk siis lagunemist, mille tulemuseks on kuivad ja tuhmid juuksed.

Kahjustatud juustes on rohkem negatiivselt laetud osakesi kui tervetes juustes. Negatiivselt laetud juuksekarvad tõukuvad üksteisest eemale ja see muudab juuksed kahuseks, lendlevaks ja üleüldse raskesti käsitletavaks.

Samuti põhjustab kuumtöötlus sellist nähtus nagu „mulljuuksed“. Kuumus paneb juustes oleva keema ja sellega seoses tekivad mullid, mis lõhuvad juukse struktuuri ehk kaitsva kutiikulkihi.

On ühtlasi ka kindlaks tehtud, et kuumutades juukseid keeva vee kuumuseni 100c on neis rohkem vabu radikaale kui päikese kahjustuse korral.

Kokkuvõtteks

Juuste folliikuli kuju määrab ära, kas juuks on sirge või lokkis. Lõhkudes või nõrgestades korteksi keratiinis olevaid vesiniksildu, saab anda juustele uue kuju. See kestab niikaua kui juuksed uuesti märjaks saavad.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised