KAUNITE JUUSTE SALADUS: 4 põhjust, miks peaksid sulfaadivaba šampooni kasutama
Tekst: Kristiina Virt
Foto: Shutterstock

Hommik. Seisad duši all ja lööd šampooni peas rahulikult vahule, ümisedes vaikselt tuttavaid laulusõnu. Aga kas oled kunagi mõelnud, kui süütud või hoopis karmid võivad olla sinu igapäevased iluharjumused? Paljudes šampoonides, aga ka duši- ja näopesugeelides sisalduvad väävelhappe soolad – sulfaadid, mis panevad nahka ja kiharaid puhastades toote paremini vahutama. Kõige ohtlikumaks loetakse sünteetilisi, nafta baasil valminud sulfaate (SLS ja SLES), mille sattumine epidermisele või sügavamale nahakihtidesse aeglustab ainevahetust. Lisaks kuhjuvad need organismis ega välju sealt kuigi hästi. Vaatamata sellele, et mitu teadlast süüdistab sulfaate onkoloogiliste haiguste, allergiate, kiilanemise ja kõõma tekkimises, ei ole me endiselt nende kasutamisest täielikult loobunud. See paneb mõtlema – kas sulfaatidel on ka omad head?

Selleks, et sulfaatide negatiivset toimet miinimumini viia, vähendasid paljud tootemargid oluliselt nende sisaldust toodetes, mis ulatub nüüd kuni ühe protsendini. Samuti lisati toodetele pehmendavaid komponente, mis neutraliseerivad sulfaatide kahjulikku mõju,“ teab Ksenija.

 

Sulfaadita šampoonide eelised

#1

Need ei põhjusta allergiaid ega ärrita peanahka. „Kuigi sulfaadid eemaldavad juustest kogu mustuse, pesevad need üheskoos sellega maha ka kaitsva rasukihi ning värvipigmendid,“ selgitab Ksenija ja lisab, et just seetõttu peaksid värvitud, lokkis või hallide juuste omanikud eelistama sulfaadita šampoone. „Need on juuksetüübid, mis kipuvad niigi kuivad olema, sulfaadid lõhuvad aga juuksekarva valgustruktuure, muutes karva kergesti murduvaks ja hapraks.“

 

#2

Sulfaadita šampoonides kasutatakse vahuainena naftast sünteesitud ühendite asemel naturaalseid. Tihtipeale on nendeks seebipuu koor või kookose käärimisprotsesside tulemusena saadud ained, mis on pakendile märgitud kui Coco Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate ja Disodium Cocoyl Glutamate. Kõik need ained on juustest kergesti välja pestavad ega riku naha loomulikku hüdrolipiidset kaitsekihti.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised