MÜÜT või TÕDE: Kutiikulite eemaldamine on küüntele kahjulik

Kõik, mis kuulub meie keha juurde, omab kindlasti ka eesmärki ja täpselt nii on ka "tüütu" küünenaha ehk kutiikuliga, mida järjepidevalt tagasi lükatakse või üldsegi eemaldatakse...

Kõik, mis kuulub meie keha juurde, omab kindlasti ka eesmärki ja täpselt nii on ka “tüütu” küünenaha ehk kutiikuliga, mida järjepidevalt tagasi lükatakse või üldsegi eemaldatakse…

 

 

Mis asi on kutiikul?

Küüs koosneb küüneplaadist, mida kolmest küljest piirab nahast küünevall. Umbes 4 millimeetrit küünest on naha all peidus. Uute rakkude moodustumine ja küüne kasvamine toimub küünejuures. Küüne tagumist osa katab õhuke kaarekujuline nahand, mida nimetatakse ka kutiikuliks.

Kutiikul on moodustunud tänu keratiniseerumise protsessile ja moodustab küüne alumisse osasse tugeva, surnud rakkudest koosneva nahakihi.

Selle kihi ülesandeks on kaitsta nahka ja küünt infektsiooni tekitavate bakterite eest. Kutiikul katab eelkõige küünejuurt, kus moodustuvad uued küüne rakud ja tema ülesandeks on veel ka kaitsta küünt ümbritsevat nahka. Eemaldades kutiikuli võib küüs nakatuda põletikesse, mis ei ole üksnes ebameeldivad vaid võivad ka deformeerida küünt.

Kas kutiikuli tagasilükkamine on lahendus?

American Academy of Dermatology on ametlikult välja öelnud, et küüntele on kahjulik nii küünevalli(sealhulgas ka kutiikuli) lõikamine kui ka tagasilükkamine.

Kutiikuli eemaldamine võib põhjustada infektsiooni nimega paronühhia (küünevalli põletik).  Nahk ümber küünte muutub valulikuks, punetavaks ja põletikuliseks. See infektsioon võib kahjustada ka küünte kuju.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised