Gefilus bakterieksperiment Tallinna tänavatel: Tammsaare jalg pole puhtam kui avalik käimla

Valio Gefilus astus võitlusse tervist kahjustavate bakterite vastu, kutsudes inimesi teadvustama seda, kuidas soolestikus tegutsevad kasulikud bakterid aitavad tagada head enesetunnet. Et mõista, kui palju kahjulikud baktereid meid kodus, kontoris ja tänavatel siiski ohustavad, asus armastatud tele- ja raadiosaatejuht ning terviseentusiast Kertu Jukkum jahtima kõige bakterirohkemaid objekte Tallinna tänavatel, kasutades selleks bakterimõõtja abi.

Eksperimendi käigus selgus, et vastupidiselt paljude inimeste arvamusele ei ole näiteks avalik käimla oluliselt bakterirohkem kui näiteks Tammsaare pargis möödujaid mõtliku pilguga järgiva Anton Hansen Tammsaare pronksskulptuuri jalg. Jukkumi läbiviidud mõõtmised töökeskkonnas aga näitasid, et kontori ühiskasutatavast köögikraanist oluliselt suurem bakterikoloonia pesitseb üldjuhul keskmisel arvutihiirel.

Valio Eesti turundusdirektori Krista Kalbini sõnul levib bakterite teemal väga palju müüte ning me ei oska isegi aimata, kus bakterid meid kõige enam ohustavad.

„Kardame baktereid seal, kus lisaks meile viibib veel väga palju inimesi, nagu ühistransport ja avalikud asutused. Tegelikkuses näevad need kohad koristaja kätt tõenäoliselt sagedamini kui keskmine kodune köögikraanikauss, mistõttu ei pruugi näiteks avalike käimlate vältimine meid kuidagi kaitsta – tervist ohustavad bakterid on meile igapäevaselt palju lähemal, kui arvata oskame,“ tõdes Kalbin.

 

 

Vaata, mida näitasid bakterimõõtmised ning mida arvavad linnakodanikud meid ümbritsevatest bakteritest!

 

Toitumisnõustaja Külli Holstingu sõnul saame baktereid kõige enam toore ja pesemata toidu kaudu, aga ka näiteks väga romantilisel teel – suudeldes. „Nimelt on inimese suus üldjuhul mitu korda rohkem baktereid kui Gefilus videoeksperimendis miljoni-WCs saadud mõõtmises,“ tõdes Holsting.

Tema sõnul ei maksa baktereid ülemäära palju karta, sest organismis peabki toimuma pidev võitlus heade ja halbade bakterite vahel, mis hoiab kasulikke baktereid heas vormis. „Oluline on see, et meie organismis oleks piisavalt häid baktereid, mis suudaksid haigustekitajaid alistada ning hoiaksid sellega ära haigestumise. Selleks peaksime sööma iga päev 1-2 portsjonit fermenteeritud toiduaineid – olgu selleks siis erinevad jogurtid või hapupiimatooted, juust, hapukapsad või muud kasulikud toiduained,“ sõnas Holsting.

Valio Gefilus on Eesti turul juba 18 aastat pakkunud erinevaid tooteid, milles sisaldub maailma enimuuritud piimhappebakter LGG ning mida on pidevalt täiendatud erinevate funktsionaalsete omadustega. Nii sisaldavad näiteks enamik Gefilus tooteid päikesevitamiinina tuntud D-vitamiini ning sarjauuenduse tulemusena rikastati Gefilus jogurtijooke ka väsimuse ja kurnatuse vastu võitleva B12-vitamiiniga.

Valio Eesti on üks suurimaid kohalikke piimatööstusettevõtteid. Peamiselt Kesk- ja Lõuna-Eesti farmide toorpiimast valmistatud Valio Eesti tooteid leiab ka Lätist, Leedust, Itaaliast, Rootsist ja Ameerika Ühendriikidest. Rohkem kui 400 töötajaga Valio Eesti on juhtivaid kohalikke toorpiima kokkuostjaid, piimatoodete, sh juustude, eksportijaid ning Võru ja Laeva üks suurimaid tööandjaid. Ettevõtte tootevalikust leiab igapäevaseid, aga ka funktsionaalseid piimatooteid, mille aluseks on Valio rahvusvahelise kontserni teaduslikud uuringud ja uued tootmismeetodid. Valios läbi viidud teadustööd on hinnatud ka Nobeli preemiaga.

 

 


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised