Lõhnaained – vajalikud ja ebavajalikud komponendid kosmeetikas

Oleme harjunud jagama asju ilusateks või koledateks, headeks või halbadeks. Raske on uskuda, et see, mis ühele lõhnab nii imeliselt, võib teise jaoks olla tõeline õudusunenägu.

Tegelikult pole ka arstid jõudnud ühisele arusaamisele, kas lõhnaained põhjustavad allergiat või on tegemist nahaärritusega.

Lõhnatundlikkus erineb juba tänu inimeste füsioloogilistele erinevustele. Samas on teadlased kinnitanud, et reproduktiivses eas olevad naised on lõhnatundlikumad kui mehed.

Lõhnaainetest tekkinud allergia rahuneb üldjuhul siis, kui kontakt puudub. Mõnedel juhtudel on siiski täheldatud, et kontakti kordumine on kaasa toonud sümptomite tugevnemise ning allergilise reaktsiooni ajalise pikenemise. Harukordne pole ka see, kui pideva kokkupuute korral tundlikkust tekitava lõhnaainega käivitub nn lumepalliefekt, mis muudab inimese tundlikuks paljude teiste lõhnaainete suhtes.

Lõhnaainete ohtlikkus

Kuivõrd allergia ise on juba suhteliselt ebameeldiv ja organismi kurnav seisund, tuleb esmalt vältida kokkupuudet ärritajaga. Taaskord tuleb rõhutada, et inimene on väga harva allergiline kõigi lõhnaainete vastu – tavaliselt on selleks üksainus komponent. Et selliseid olukordi edaspidi vältida, tuleks see konkreetne aine spetsialistide abiga välja selgitada.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised