Kosmeetikas on parabeene kasutatud juba pea 70 aastat, kuid alles viimasel ajal on nende ohutus tulist poleemikat tekitanud. Uurime lähemalt.

Tekst: Kadi Koemets
Foto: Shutterstock
Säilitusaineid on erinevaid ja vajalikud on nad selleks, et tootesse ei tekiks baktereid. Põgus pilk toote etiketile märgitud koostisainetele näitab, et esimeste ainete seas nimetatakse tihti vett.
Samas on igal vee baasil loodud kosmeetikumil kalduvus luua tõhus kasvupinnas bakteritele ning hallituse ja seente arengule, mis võivad omakorda tekitada põletikke. Et seda vältida, tuleb kosmeetikumide koostisesse lisada säilitusaineid.
Kõige odavamad ja levinumad säilitusained on parabeenid: butüül-, etüül-, metüül-, isobutüül- ja propüülparabeen. Seda, kas parabeenid on inimese organismile kahjulikud või mitte, on viimasel ajal palju uuritud, kuid täit tõde selles osas veel selgunud pole.
Osad allikad ja uuringud väidavad, et parabeenid on inimese organismile kahjulikud, samas teised väidavad, et see kogus parabeene, mis on ilutoodetes, ei kahjusta siiski inimese organismi. Fakt on aga see, et ilma säilitusaineteta oleks toodete realiseerimisaeg 1-3 kuud ja selle ajaga tooteid turustada ning ka ära kasutada on võimatu.
Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Kuidas on Avoni kaubamärk mõjutanud naisi
Avoni algne ärimudel Avoni asutaja David H. McConnell müüs algselt raamatuid New Yorgi kodudes ukselt-uksele müüjana. Septembris 1886. aastal otsustas…

Kodune karvaeemaldus aitab säästa aega ja raha
Enne ostu on oluline teada toote omadusi Kui salongis teostatavad protseduurid ei ole odavad ja lisaks kulub erinevatele protseduuridele minekuks…

Enne iluprotseduuri kontrolli teenindaja tausta!
Iluteenuseid ostes tasub ettevaatlik olla, sest koolitamata ja kutseoskusteta teenindaja võib kliendi tervise ohtu seada. Niisiis tuleks Terviseameti soovituse kohaselt tarbijal enne teenuse ostmist…

HIFU lifting – endiselt nr 1 protseduur naha noorendamiseks
Tänavu on tänu Covidi-piirangute kaotamisele lõpuks taas uksed avanud ilunäitused ja kongressid. Osalesin aprillis esteetilise meditsiini tööstuse ühel märgilisemal kongressil…

Kuidas hooldada enda nahka?
Nahk on meie kõige suurem organ ja see vajab pidevat hoolt, seda eriti meie kliimas, kus aastaajad vahelduvad ning õhuniiskus…

Särava jume saladus
Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…