Kuidas suhtuda parabeenidesse?

Kosmeetikas on parabeene kasutatud juba pea 70 aastat, kuid alles viimasel ajal on nende ohutus tulist poleemikat tekitanud. Uurime lähemalt.

Tekst: Kadi Koemets
Foto: Shutterstock

Säilitusaineid on erinevaid ja vajalikud on nad selleks, et tootesse ei tekiks baktereid. Põgus pilk toote etiketile märgitud koostisainetele näitab, et esimeste ainete seas nimetatakse tihti vett.

Samas on igal vee baasil loodud kosmeetikumil kalduvus luua tõhus kasvupinnas bakteritele ning hallituse ja seente arengule, mis võivad omakorda tekitada põletikke. Et seda vältida, tuleb kosmeetikumide koostisesse lisada säilitusaineid.

Kõige odavamad ja levinumad säilitusained on parabeenid: butüül-, etüül-, metüül-, isobutüül- ja propüülparabeen. Seda, kas parabeenid on inimese organismile kahjulikud või mitte, on viimasel ajal palju uuritud, kuid täit tõde selles osas veel selgunud pole.

Osad allikad ja uuringud väidavad, et parabeenid on inimese organismile kahjulikud, samas teised väidavad, et see kogus parabeene, mis on ilutoodetes, ei kahjusta siiski inimese organismi. Fakt on aga see, et ilma säilitusaineteta oleks toodete realiseerimisaeg 1-3 kuud ja selle ajaga tooteid turustada ning ka ära kasutada on võimatu.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…