Haldjalik Pixie lõikus ehk kaunis nudipea

1960ndatest tuntud poisipea on teinud tõelise comeback’i, vallutades moelavad, kinolina ja jõudes taaskord tänavapilti.

Tekst: Kätlin Leokin

Foto: hairfinder.com

Poisipea comeback

1960ndate mini moejoonega tegi naiste poisipea comeback’i, vallutades moelavad, kinolina ja jõudes taaskord tänavapilti. Tolle aja number üks juuksemoe trendilooja oli kahtlemata Vidal Sassoon – mees, kes andis oma geomeetriliste lõikustega kogu ajastu välimusele viimase lihvi. Tema kuulsat viie-punkti-lõikust kandis teiste seas uhkelt ka miniseeliku leiutaja, moelooja Mary Quant. 1967. aastal helistas filmirežissöör Roman Polanski oma juuksurist sõbrale Vidal Sassoonile ja palus lõigata näitleja Mia Farrow juukseid. Paramount filmistuudiol oli käsil filmi Rosemary’s Baby võtted.

Mia Farrow kandis sellel ajal ka „tiitlit“ missis Sinatra ja seetõttu saatis teda pidev pressi huvi. Kuid mis nüüd juhtuma hakkas, polnud ka kõikenäinud Hollywood seni kogenud. Vidal Sassoon paigutati omamoodi poksiringi ning kohale tulnud arvukatel televisiooni ja ajakirjanduse esindajatel paluti jääda ringist väljapoole. Nad suutsid seda teha täpselt kaks minutit. Üks agar fotograaf ronis lausa tooli alla ja pildistas toimuvat alt üles. Kõige selle hullumaja peapõhjuseks oli lühike Pixie lõikus.

Meister ise on juhtunut hiljem nii kirjeldanud: Panin juuksurilina Mia kaea ümber. Võtsin kätte käärid. Tegin esimese lõike, tundes ennast rohkearvulise publiku ees justkui ülempreester kuninglikul ohverdamistseremoonial. Ma ei tea küll, mida Paramounti poisid mõtlesid, kui ehitasid köiest tõkke, kuid sel korral ei mõelnud nad piisavalt suurelt. Kui nad oleksid ette aimanud, mis juhtuma hakkab, oleksid nad loonud minu ümber hoopis miinivälja ja tankitõrje lõksud. Mia esimene juukselokk oli vaevalt maad puudutanud, kui press oli oma kohtadelt püsti, üle tõkete, ja hingasid mulle kuklasse.

Vähe puudus minu kukla murdmisest. Ja kogu selle tõuklemise keskel tantsisin mina ümber selle väikese blondi pea, lõigates siit ja näpsates sealt, samal ajal kui välklambid sähvisid ja džässbänd mängis. See oli üks psühhedeelne hetk.

Auhind naiste inetuks muutmise eest

Nagu ikka, ei ole muutused meeltmööda kõigile. Täpselt nii oli ka kauni nudipea lõikusega, millel nimeks Pixie. Käivad kuulujutud, et Mia Farrow kuulus abikaasa vormistas just naise soengu tõttu lahutuspaberid ning telesaatejuht Barbara Walters andis Vidal Sassoonile ametlikult üle auhinna naiste inetuks muutmise eest, millele viimane vastas auhinnaga regressiivse mõtlemise eest.

Nagu ajalugu näitab, kujunesid just näitlejanna Farrow ja modelli Twiggy suurtest Bämbi-silmadest, pügatud peast ja eksinud väikese tüdruku välimusest üks 60ndatele iseloomulikke ilmeid. Muide, Twiggy haldjaliku soengu autor on Vidal Sassooni õpilane Leonard Lewis.

Mia Farrow ei olnud aga kaugeltki mitte esimene staar, kes selle soengu legendaarseks kandis. 1950. aastal võlus Audrey Hepburn vaatajaid Pixie lõikusega filmis Puhkus Roomas. Just selle filmi jaoks lõikas ta maha oma pikad juuksed, lastes oma ilul ja luigekaelal veelgi rohkem särada.

Eestis on seda juukselõikust kutsutud ka Marite Kallasmaa lõikuseks. See legendaarne telediktor külastas igal õhtul tuhandeid kodusid, et edastada kõige aktuaalsemaid ja tõsisemaid uudiseid, pannes samal ajal tuhandete naiste mõtted jooksma teemal „äkki see sobib mulle ka“. See oli hoopis teine soeng kui tavaline poisipea, mida keskealistele naistele salongides lõigati.

See ei ole lihtsalt soeng, see on elustiil

Täpselt nii räägivad 21. sajandi moeajakirjad, sest taas on tuntud naised hakanud oma isikupära rõhutama just selle soenguga. 2013. aasta Oscarite jagamisel särasid Pixie soenguga Anne Hathaway ja Charlize Theron, ja kas me pole hakanud nendesse kaunitaridesse tõsisemalt suhtuma?
See on soeng, mis kaunistab kandjat, kui kandja suudab kaunistada seda soengut.

Crop ja Pixie nime kannab lühike naiste juukselõikus. Mõnikord on seda nimetatud ka nimega Pixie crop. Kuigi juuste lõikamise tehnika sarnaneb meestelõikusega, nimetatakse selliste nimedega ainult sellist lõikust, mida kannab naisterahvas.

Tegemist on lühikese juukselõikusega, mis on lõigatud väga peanaha lähedalt – kõigepealt lõigatakse juuksed lühikeseks ning siis antakse neile kuju kääride, lõikusnoa või fileerkääridega, olenevalt sellest, kui järgulist lõikust soovitakse saavutada.

Termin Pixie pärineb Keldi folkloorist, tähistades väikesi lapsemeelseid haldjaid. Ja seda on ju ka Pixie lõikus: lapsemeelne, vallatu nudipea.
Siinjuures aga ettevaatust – tegemist ei ole juukselõikusega, mis sobiks kõigile. Seda ka siis, kui tead juuksurit, kes seda tööd väga hästi oskab.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…