Viimastel aastatel on tähena mudast Eesti kosmeetikataevasse tõusnud turbast valmistatud ilutooted. Tõhusad ning praktiliselt ainulaadsed, tõmbavad need meie väärtuslikest iluaaretest huvituma ka uudishimulikke välismaalasi.

Uurisime kolmelt Eesti suurimalt turbakosmeetika tipptegijalt Heiki Kannelt (Aesti), Marek Taburilt (Vestige Verdant) ja Sirli Manguselt (Turbliss), milles peitub selle fenomen.

 

Turvast kasutati tervistamiseks juba muistses Egiptuses, Indias, Hiinas ja Tiibetis. Selle desinfitseeriv mõju on alati olnud hinnalisel kohal ka rahvameditsiinis. Näiteks Soomes kasutati sõdade ja ravimipuuduse ajal turvast eriti aktiivselt, ent Soome turvas on nõrgemate omadustega kui meil siin Eestis, kus see juba 7500 aastat maapõues inimtegevusest puutumata on olnud,” räägib Marek Tabur. Kogu maailmast on vaid üksikutes asukohtades kõrgeima humiinhappe sisalduse, raviomadustega ja sobiliku vanusega turvas. Heiki Kannel lisab, et Eesti terviseturba näol on tegemist kõrge humiinainete sisaldusega ning 100% orgaanilise turbaga. Sinna on aastatuhandete jooksul kogunenu kasulikud bioaktiivsed ained, milleks on humiin-, hümatomelaan- ja fulvohapped ning mineraalained. Ning just need teevadki turba nii efektiivseks ja võimsaks koostisosaks kosmeetikamaailmas, kuna nende molekulid on erineva suurusega ning imenduvad kiiresti nii epidermisesse kui ka naha sügavamatesse kihtidesse.

 

Marek Tabur selgitab täpsemalt kolme turba võtmekomponendi toimet: Humiinhape imendub hästi läbi naha ja seob endaga kehas leiduvad mürgid ning jääkained. See aktiveerib ka vere- ja lümfiringet ning tasakaalustab hormoonide talitlust. Kuna humiinaine on võimeline nii tootma kui ka siduma aktiveeritud hapnikuühendeid, aitab see oluline omadus parandada haavu ja hävitada vähirakke. Humiinained takistavad ka viiruste seostumist rakuga. Seega on humiinained antiviiruslikud ja neil on antitoksiline ning vähivastane toime. Fulvohape on aga võimas looduslik elektrolüüt, mis tasakaalustab ning pikendab naharakkude eluiga, hoides seeläbi nooruslikku ilu. Ning hümatomelaanhape on näonahka siluva toimega, pärsib samuti vähirakkude teket, parandab naha tekstuuri ning kiirendab pindmiste mikrohaavade paranemist.”

 

Lisaks nendele kolmele superkoostisele on turba tugevuseks ka see, et looduslik puhas turvas tõmbab endasse raskemetallid ja üleliigse rasu, samas niisutades nahka. Turbal on ka tugev antioksüdantiivne toime – see mitte ainult ei tõrju tagasi vabu radikaale, vaid suudab oksüdatsiooni protsessi osaliselt ümber pöörata. Sirli Mangus selgitab: „Happeline turbamask toimib ensümaatilise koorijana ja eemaldab surnud naharakud koos ebapuhtuse ja toksiinidega ka ilma mehaanilise koorimiseta. Sügavamates nahakihtides luuakse samal ajal sobiv keskkond rakkude kiireks taastumiseks, mistõttu kiireneb sisemise ja pindmise mõju koostöös naha mikrovereringe ja seeläbi ka naharakkude ainevahetus. Sellest ongi tingitud naha õhetus ja punetus turbahoolitsuse ajal. Mida kiirem on naha ainevahetus, seda tugevam on puhastumine.”


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised