Põnevaid fakte iluuisutajate kostüümide kohta

Alliks: Elle.com

Foto: Shutterstock

Kuni 100000 kivikest

Iga sädelev kivike tuleb kostüümile paigaldada käsitsi. Seega, mida rohkem sära, seda kallim kostüüm.

Kui kostüüm ise on võimalik valmis õmmelda 2-4 tunniga, siis kivikeste lisamine võib võtta 4-40 tundi.

Ainult 1-2 kostüümi üheks hooajaks

Tegelikult on iluuisutajad väga realistlikud inimesed ja ei kuhja ennast kostüümi hulgaga üle. Kostüümid on kallid ja iluuisutamine pole just ala, mis rohkelt sisse tooks.

Kostüümide hinna laeks peetakse 5000$, kuid kui disaineriks on näiteks Vera Wang, siis võib hind olla palju kõrgem.

Wang on disaininud võistluskleite nii Nancy Kerriganile kui Michelle Kwanile ja kuuldavasti ka tänasele USA esiuisutajale Gracie Goldile.

Kostüümid on muutumas minimalistlikumaks ja lihtsamaks

Michelle Kwan oli esimene, kes hakkas populariseerima rohkem ujumistrikoodele sarnanevaid võistluskostüüme. Enne seda olid kõikide iluuisutajate käed kaetud.

Omamoodi kostüümidraama tekitasid ka vene iluuisutajad, kuid õnneks on see nüüd möödanik.

Biellmanni spiraal võib paljastada rinna

Biellmanni spiraal on siis see kui uisutaja painutab taha, haarab kinni uisust, tõstab selle pea kohale ja keerleb. See on see koht, millega peavad kostüümimeistrid eelkõige arvestama, sest just siis võib napi kostüümi alt paljastuda rohkem kui on sünnis. Disainerite õnneks keerlevad uisutajad seda elementi tehes väga kiiresti.

Naistel on nüüd lubatud kanda ka liibuvat kombinesooni, kuid see pole alati nii olnud

Kui Debi Thomas ilmus 1988 jääle liibuvas kombinesoonis, hakati naistelt nõudma seeliku kandmist. Samal aastal tegi oma liibuva võistlusrõiva esitluse ka unustamatu Katarina Witt, kes tekitas veel rohkem kõmu, kui liugles jääle sulgedest koosnevas seelikus.

Pärast seda hooaega hakati nõudma, et naisuisutajad kannaksid korrektset seelikut ja sukkpükse. Keelatud oli pükste ja liibuvate kombinesoonide kandmine. See reegel kehtis kuni 2004 aastani.

Meeste puhul on aga reeglid karmimad. Neil peavad kindlasti olema jalas püksid, mitte liibuvad retuusid ega ms. Põhjuseks on otseselt toodud asjaolu, et uisutamine on kogupere spordiala.

Kostüümid, mis ei vasta reeglitele võtavad maha punkte

Reeglitele vastav kostüüm peab olema tagasihoidlik, väärikas ja sobima sportlikku konkurentsi. Täiesti taunitavad on kirevad ja teatraalsed kostüümid. Samas on lubatud kostüümide kooskõlalisus kasutatava muusikaga.

Siin on palju ruumi ka vaidlusteks ja erinevateks arusaamadeks, mille võivad põhjustada juba näiteks kultuurilised erinevused. Selleks, et võitleja punktid võetaks maha, peavad selle poolt hääletama 9 kohtunikust 6.

Kleidi esiosa tohib olla naha värvi materjalist ainult 50% ulatuses

Tegelikkuses on reegel veelgi konkreetsem. Võistluskostüüm ei tohi jätta muljet alasti olekust. Tundub, et see reegel ei kehti aga uisutajate seelikute kohta, mis vaevalt midagi varjata suudavad.

Aksessuaarid on keelatud, kuid seda reeglit lihtsalt ei täideta.

USA esiuisutaja Gracie Gold kandis maa meistrivõistlustel nii kõrvarõngaid, juuksekaunistust kui kaelaehet ilma et oleks saanud selle eest karistada. Ka Michelle Kwani alatiseks kaaslaseks võistlustel oli kullast kaelakee.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised