Tallinn Fashion Weekil astuvad üles 25 moeloojat

Täna algav ning reedeni vältav Tallinn Fashion Week toob publiku ette üle 25 moelooja ja -brändi kõige uuema loomingu, lisaks antakse moenädala avapäeval üle Kuld- ja Hõbenõela auhinnad.

Sügisese Tallinn Fashion Weeki juhatab sisse Eesti mainekama moeuhinna Kuldnõela pälvinud disainer Kristel Kuslapuu. Tema kollektsioon on suuresti inspireeritud seltsimeeste poolt, kes meie rahvuse säilitamise lipu all külvavad pigem vaenu ja hirmu. “Ühiskondlikult kahjulikud  elemendid on nii karjääri tegev naine kui toidukuller. Esimene püsigu lastega köögis ja teine oma päritoluriigis. Üks ninamees on lausa väitnud, et keskaeg oli elamiseks täitsa idülliline ajastu. Seega mingem tagasi “pimedusse”?” küsib Kristel Kuslapuu moenädala avava kollektsiooniga.

Seejärel kroonitakse tänasel Kuldnõela galal Eesti moedisaini ihaldatuima auhinna, Kuldnõelaga, viimasel viiel aastal silma paistnud moelooja ning Hõbenõelaga avaldatakse tunnust viimase aasta jooksul tähelennu teinud disainerile.

Kuldnõela nominendid:

Tallinn Dollsi Kuldnõela kollektsioon DOLL POWER FOREVER on täis puhast mängurõõmu. Kollektsioonis saavad kokku koomiksite maailm, futurism ja 80ndate peojanu. Esindatud on kõik, mis annab võimaluse tunda end superkangelasena, astuda vastu igale probleemile mängu ja kergusega ning mitte unustada, et elu on tähistamiseks ja nautimiseks. 

“Ma tunnen, et ma ei taha moodi üldse tõsiselt võtta, sest neid asju maailmas on juba niigi liiga palju. Iga hommik tõuseme üles, et lahendada portsu probleeme ja mood ei ole üks neist. Küll aga tahaksin alati anda naistele kaasa peoga võimu ning korraliku doosi enesekindlust ja küll siis asjad hakkavad lahenema. Mitte miski ei suuda meid peatada peale meie enda ja Tallinn Dolls paneb gaasipedaali põhja, et naised tõuseksid kõrgemale ja liiguksid kaugemale isegi reaalsusest,” räägib oma nägemusest disainer Mari Martin.

Lilli Jahilo bränd on pea 12 aastat panustanud naiste võimestamisele läbi originaalse autoriloomingu. Tallinn Fashion Weeki raames näeb tema järgmise aasta kevadsuvist kollektsiooni.Moedisaineri põhimõtteks on alati olnud luua rõivaid, mille eluiga oleks võimalikult pikk ning mis rõõmustaks kandjaid kaua. Toodete keskmes on kvaliteetsed materjalid ja laitmatu rätsepatöö, suurepärane istuvus ning erinevatele figuuritüüpidele loodud tegumoed. Selle kollektsiooniga on soov pöörata fookus lisaks eelnevale ka keskkonnale ning uurida, mida tähendab luua moodi ilma taastumatust toorainest pärit materjalideta. Nii on terves kollektsioonis kasutatud vaid taimset päritolu kangaid ja biolagunevat furnituuri.

Varasemalt Hõbenõelaga tunnustatud disainer Triinu Pungits toob täna lavale Kuldnõela kollektsiooni. “Hetke olukord soosib tulla tagasi mõtte juurde ja soovida, et see maailm kestaks veel (mõnda aega). Moemaailm vôiks liikuda uuele tasandile, astuda sammuke kõrvale, võtta vastutust ka väiksematel tasanditel,” räägib moelooja oma kõige uuemast kollektsioonis. Idee tuules on Pungits kasutusele võtnud juba olemasolevaid lemmikuid varasemast loomingust, kombineerides neid paari-kolme uue tootega. “Muutuste tekkeks vajame ka uut energiat,” lisab moelooja.

Disainer tegutseb alates 2016. aasta algusest brändi TRIINU PUNGITS nime all. Brändi disainer Triinu Pungits on olnud tegev tekstiili- ja moevaldkonnas juba 17 aastat.

Hõbenõela nominendid:

Hõbenõela läbi aegade noorim nominent Karl Joonas Alamaa toob Tallinn Fashion Weeki lavale kunsti ja disaini hägusel piirimaal jalutava kollektsiooni Delicate Tension, mis eesti keeles võiks autori sõnul kõlada kui Tundpinevus.

Kollektsiooniga mõtiskleb Alamaa ajalise ja igavikulise üle läbi väärtusruumi. Keerukas ideerägastikus proovib kunstnik jõuda lähemale igavikulise spirituaalsemale tähendusele. Kollektsioonis on siidist kleidid kombineeritud klaasikunstiga, millest viimase kantavust kunstnik sealhulgas küsitleda soovis. Selle jaoks omandas materjalidega mängiv Alamaa oskused, kuidas kasutada klaasi kui materjali moe kontekstis. Veelgi enam, klaas ei ole kollektsioonis pelgalt detailide näol, vaid vaatamata materjali riskantsusele on see asetatud kollektsiooni keskmesse. 

Crystal Rabbit esitleb uut kevad-suvist kollektsiooni “Subtraction”, mille keskmes on keha kui monument, ning sellele asetatava rõiva mõju. Otsing hapruse ja tugevuse vahel, seda nii lõikelisel kui tunnetuslikul tasandil. Graafilised domineerivad kummid on jäetud tahaplaanile, ning nähtamatud pehmed ääred otsivad kehal oma kadumise piire. Looming jätkab asümmeetriast uue ilu ja silmale huvitava proportsiooni otsimist.

“Mind on alati huvitanud katsetamine minimalismi spektris. Kui palju ja mida on võimalik disainis eemaldada, et alles jääks ainult oluline. Ka uue vormi leidmisel peab pesu puhul otsima viise, kuidas seda teha ilma volüümita,” ütleb disainer Kristel Jänes. Praktilisest vaatepunktist püüab disainer leida “nähtamatule” pesule uut põnevamat alternatiivi mängides kehal kaduva beeži kanga kihtidega.

Sotsiaalkriitiline kunstnik Annika Kiidron juhib oma loominguga tihtilugu tähelepanu ühiskonnas valitsevatele tulistele tabuteemadele: olgu selleks siis sotsiaalmeedia ajastu inimese elamine paralleelselt kahes erinevas maailmas, keskkonnaprobleemid või keha ja vaimu kurnavad tõved.

Tumedad teemad saavad moekunstniku käe all vormitud värvilisse rätsepatööna valminud kollektsiooni, mis reedab oma ebatraditsioonilises pinnadekooris peituvad salalood vaid teadjale, kodeerides need 3D prillidega vaadeldavaiks siseorganeiks või üleelusuurustes ristpistetes tikitud aktideks. Tekstiilikunstnikuna ongi Annika Kiidroni loomingu alguspunktiks just materjal.

Kuldnõela žürii annab teist korda välja ka parima aksessuaaride looja auhinna Kuldne Nõelakoda, mille nominendid on Anu Tera, SOMA ja Mari Masso.

Anu Tera on avant-garde aksesuaaribrändi looja, kelle looming ületab riikide ja ajastute piirid, tänu millele oma tema bränd saavutanud tuntuse just välisturgudel. Tema loomingut on muuhulgas tunnustanud mainekas ajakiri Beautiful Bizarre, mis valis Anu Tera top 100 maailma parima wearable art disaineri hulka. Teiste seas on Anu aksessuaare kandnud Kat Von D, Chelsea Wolfe ja Zola Jesus.

“Minu loomingulist maailma iseloomustavad välja elatud ja välja elamata emotsioonid. Minu tooted ei ole mina – see on dialoog minu ja toormaterjalide vahel,” kirjeldab Anu. 

Eesti ehtebränd SOMA on uuenduslik, sõltumatu ja tulevikku suunatud kaubamärk, mis loob funktsionaalseid, igapäevaseid ehteid. Brändi filosoofia põhineb ideel ühendada digitehnoloogia traditsiooniliste kullassepa töömeetoditega.

Brändi asutaja Sofia Hallik on ehtekunstnik, disainer ja Eesti Kunstiakadeemia doktorant. Oma doktoritöös uurib Sofia digitehnoloogiate mõju vanimasse kunstivormi kuuluvatele ehetele. Sofia loob nii seeria- kui unikaalehteid neile, kes hindavad stiili ja oma individuaalsuse avaldamise võimalust, rõhutades seejuures keskkonna eest hoolitsemist.

Mari Masso Millinery bränd valmistab peamiselt naiste viltkübaraid ja kangast peaehteid. Uuemate mudelite seast leiab ka meeste kaabusid.

“Kasutan traditsioonilisi ja uuenduslikke võtteid kübarate valmistamisel. Kübarad on mitmetpidi peas kantavad ja sobivad kanda nii mantli kui jopega. Näiteks nokats-kübar on väga praktiline kanda igapäevaselt, kui ka pidulikuma riietusega,” räägib disainer Mari Masso.

Uuenduslikule disainile lisaks on disaineri eesmärk muuta kübara kandmine igapäevasemaks. Materjalidena on kasutusel kvaliteetsed küüliku- või lambavillast valmistatud vilditoorikud ja kangaid. 

Kuldnõela žürii koosseisus on Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse professor Krista Kodres, Postimehe moeajakirjanik Kristina Herodes, Kaubamaja turundusdirektor Enel Kolk, Anne & Stiili peatoimetaja Mari-Liis Helvik, ehtekunstnik Tanel Veenre, moeekspert Urmas Väljaots ja fotograaf Filippo Caroti.


PROGRAMM

T 19.10

18.00 Kristel Kuslapuu

20.00 Kaubamaja esitleb: Kuldnõel

K 20.10

18.00 Carmen Klooren, Loomus

19.30 Brand NO 8, Piret Kuresaar

21.00 Liina Stein

N 21.10

18.00 Eve Hanson, August

19.30 Iris Janvier

21.00 Alexanderling, Mammu Couture

R 22.10

18.00 Hannabel Kaal, Teele Koel, Vilve Unt

19.30 Diana Arno

21.00 Kirill Safonov, Kristina Viirpalu


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised