Kollageen – kas sinu sinu kreemipurgis hädavajalik või lihtsalt müügitrikk?

Kui kollageeni sisaldavad ilutooted, tabletid ning toidulisandid esmalt müügile tulid, mõtlesin, et nüüd saavad lahendatud kõik minu nahaprobleemid. Vaid paari shoti, tableti või eliksiiri abil lubavad sellised tooted kaotada igasugused vananemismärgid ja naha imeliselt elastseks muuta. Nüüdseks on see proteiin terve ilumaailma vallutanud, seega otsustasin välja uurida, kas see toidulisand on tõesti oma suurt hinnasilti väärt ning mida peaksin teadma endale seda toidulisandit valides?

Kollageen on võtmetähtsusega spiraalne ja kiuline valk meie kehas, selle molekulid sisaldavad suhkrut ja palju glütsiini, proliini, hüdroksüproliini – tema osakaal naha põhielemendina on 70-80%. Selle tähtsa valgu nimi pärineb kreekakeelsest sõnast kolla, mis tähendab tõlkes liimi. Juba aastatuhandeid tagasi keedeti liimi just loomade nahast ja kõõlustest.

Tänapäeval võib looduslikuks kollageeniallikaks lugeda puljongit ja zelatiini, mis mõlemad on valmistatud loomade ja lindude kontidest. Puljongi keetmisel eraldub sealne kollageen keeduvette.

Kollageen hoiab koos kõiki meie keha tähtsamaid struktuure, sealhulgas ka meie nahka. Tõepoolest, kollageen, keratiin ja elastiin annavad nahale tugevuse, elastsuse ja noorusliku välimuse, võib lausa öelda, et need on meie kauni välimuse vundamendiks. Keha on suuteline kollageeni ise tootma, kuid peale 25-ndat eluaastat aeglustub selle tootmine ja seeläbi rakkude struktuur nõrgeneb.

Välise vananemise vaatevinklist tasub kollageeni sisaldavatesse kreemidesse suhtuda pigem reserveeritult. Selle valgu molekulid on liialt suured, et imenduda läbi naha ja ka naha alla toimetatuna ei ole seni kindlust, et need suudaks ühineda ning seeläbi tugevdada organismis juba olemasolevaid kollageeni struktuure. Sellegi poolest kuuleme aina uuematest ja parematest toodetest, mis kiidulaulu saatel aina populaarsemaks muutuvad.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised