Imeline savi kosmeetikas

Põlisrahvad on savi kosmeetikavahendi ja ravimina kasutatud juba sajandeid. Tänapäeval on selle imelise loodusanni üles leidnud ka kosmeetika- ja ravimitootjad.

Foto: Shutterstock

Välispidise kasutamise esmased omadused on võime imada endasse liigset rasu, mustust ja toksiine, koorides samaaegselt nahka ja stimuleerides vereringet. Seespidiselt kasutatakse savi organismi puhastamise ja mineraalidega varustamise eesmärgil.

Vastavalt päritolule ja looduslikule mineraalide koostisele on savi punast, rohelist, valget ja halli värvi. Samuti on erinevusi savide tekstuuris, mis võib varieeruda jämedast ja raskest kuni peene ja kohevani.

Bentoniit savi

Bentoniit on savi, mille koostises võib leida erinevaid mineraale nagu montmorilloniit, kaoliniit jt. Bentoniit on tekkinud vulkaanidest pärineva püroklastilise materjali ümberkristalliseerumisel. Temas on leitud jälgi tervelt 70 erinevast mineraalist. Seda savi kasutatakse põhiliselt seespidiselt, aga ka välispidiselt.

Seespidiselt aitab bentoniit savi tasakaalustada organismi mineraalide defitsiiti ja siduda toksiine, muutes need paremini lahustuvateks. Veel tarvitatakse seda savi maohaavandite, aneemia, kõhulahtisuse, seedehäirete ja hemorroidide raviks ning organismi üldise tervendamise eesmärgil. Kosmeetikatööstus kasutab savi plastseid omadusi, lisades bentoniiti kreemidesse, mähistesse, maskidesse, vannikosmeetikasse ja nahakoorijatesse.

Prantsuse roheline savi

Prantsuse rohelisel savil on tugevad imavad omadused, mis sobivad väga hästi rasu, mustuse ja toksiinide nahalt eemaldamiseks. Toniseerivad omadused stimuleerivad nahka ja tagavad kahjustatud kudedesse verevoolu, mis neid parandab ning ühtlasi ka jumet elustab ja nahapoore kitsendab. Prantsuse rohelise savi puhul on tegemist aluskivimitest kaevandatud saviga, mida on kuivatanud päike ja mis on igasuguste lõhnaainete vaba. Roheline savi on biomineraalne ja sisaldab mitmete mineraalide kõrval nagu räni, alumiinium, magneesium, kaltsium, raud, fosfor, naatrium, kaalium, vask, tsink, seleen, koobalt, mangaan, fosfor ja räni veel ka pruunvetikat ning fütotoitaineid.

Rohelisel savil on ka põletikuvastane ja valuvaigistav toime, seega sobib see saviliik hästi lihasvalu, tursete, artriidi ja reumaatiliste haiguste raviks. Kosmeetikas on hinnatud rohelise savi võime stimuleerida vere- ja lümfiringet, eemaldada surnud naharakke ja tugevdada sidekude, mis tagab nahale värske, sileda, särava ja pehme väljanägemise.

Fulleri Maa savi

Sellise nimega savi saadakse settekivimitest ja tema koostise moodustavad põhiliselt alumiinium, räni, raudoksiidid, lubi ja magneesium. Sobib väga hästi neile, kel probleemiks rasune nahk või akne. See saviliik on leidnud laialdast kasutust ka nahapleegitajate koostises. Lisaks kosmeetikatööstusele kasutatakse seda savi õli eemaldajana, olgu siis teemaks lambavill või õlireostus. Muuseas, Fulleri savi toob rõõmu ka kõikidele kassiarmastajatele, sest muudab kassidele pakutava liiva väga imavaks.

Rhassoul savi

Rhassoul savi on tõeliselt peen spaa kvaliteediga savi, mis pärineb Marokos asuvast Atlase mägedest. Selle savi kasutamise ajalugu on väga pikk ja ulatub pea 1400 aasta tagusesse aega. Punakaspruunika värvusega Rhassoul savi on väga mineraaliderikas ja sisaldab räni, magneesiumi, rauda, kaltsiumi, kaaliumi ja naatriumi. Kuna see saviliik seguneb hästi veega, on teda väga lihtne nahal kasutada.

Paljud eksklusiivsed spaad üle maailma kasutavad oma protseduurides just seda savi, tänu selle nahka toniseerivatele ja rikastavatele omadustele. Kliinilised testid on kinnitanud Rhassoul savi tõhusust naha elastsuse tõstmisel, ummistunud pooride puhastamisel ning surnud nahakihi eemaldamisel. Viimane omadus muudab naha välisilme parandajana tuntud Rhassoul savi sobivaks toimeaineks ka peanahale.

Valge savi

Valge kosmeetiline savi, tuntud ka kui kaoliini savi, on kõige mitmekülgsem ja pehmem savi. Valge savi puhastab nahka ilma naturaalset rasukihti eemaldamata, samal ajal ühtlasi koorides nahka ja stimuleerides vereringet. See saviliik on leidnud kosmeetikas kõige mitmekülgsemat kasutust nahahooldustoodete, deodorantide, seepide, maskide jms koostises. Valge savi sobib nii rasusele, normaalsele, tundlikule kui ka küpsele nahale.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised