ÄIKESE EEST VARJU: kõige ohutum koht on auto
Allikas: Horisont.ee
Foto: Shutterstock

Auto kohta olgu öeldud, et see on äikese ajal üks kõige ohutumaid kohti üldse. Põhjus pole isoleerivates kummides, sest mõned cm kummi ei saa takistada välgu läbilööki, eriti märjalt – teele sadav vesi muutub koos talvise soolatamise jääkidega nõrgaks elektrolüüdiks ja soolalahus juhib elektrit. Ka õhk on ju väga hea isolaator, ometigi võib välk läbida õhus isegi kümneid kilomeetreid, seda enam, et kord alguse saanud välk levib edasi märksa väiksema pingega, kui on vaja välgu tekitamiseks.

Auto on turvaline seetõttu, et see käitub Faraday puurina: teatavasti ei saa elektronid tungida metallkarkassi sisse ja laengud „libisevad” turvaliselt mööda autokere välispinda. Internetist võib vähese vaevaga leida videosid sellest, kuidas välk tabab sõidu ajal kapotti, kuid peale sädemetepilve ei juhtu midagi. Seega – kui kardetakse äikest ja tahetakse see tervelt üle elada, tuleks võimalusel kohe autosse minna. Faraday puurina käituvad veel lennuk (peame meeles, et oluline on elektrit juhtivast materjalist konstruktsioon), mikrolaineahi ja isegi kott, mis on ääristatud alumiiniumfooliumiga, kuid mitte rong – seal on äikese ajal siiski ohtlik olla ja on teada surmajuhtumeid.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Iluguru päev ilusalongis

  Iluguru hakkab käima jälgimas erinevaid iluprotseduure ilusalongides. Naiste seas on väga populaarsed erinevad protseduurid – ripsmepikenduste panek ning hooldus,…