90 protsendil eestlastest on bitch’i näo sündroom – KAS SINUL KA?

RBF ehk resting bitch face ei ole üksnes põhjaeurooplaste eritunnus, vaid ka uus diagnoos, mida võiks määrata isegi planeedi Maa kõige heatahtlikumatele inimestele.

Alleluuja! Lõpuks suutsid teadlased leida lahenduse kunstimaailma suurimale saladusele ja anda vastuse küsimusele, mida tähendab Mona Lisa vaevumärgatav naeratus. Ole valmis üllatuma. Käitumispsühholoogid väidavad, et Leonardo da Vinci kultuslikul maalil jäädvustatud Lisa Gherardini näoilmes pole midagi salapärast, naine kannatas hoopis RBF-i ehk resting bitch face või bitch-näo sündroomi all. Antud avastus leidis kohese kajastuse Buzzfeedist New York Timesini, dekodeerides ühtlasi kõigest kolme tähe abil „Videviku” filmisaaga superstaar Kristen Stewarti pidevalt väsinud ja mornis näoilmet, Victoria Beckhami ranget pilku, mida kardavad ka oma kontsadel kõige kindlamini püsivad supermodellid ning isegi Kanye Westist kiirgavat pühaviha, mis ei lahku ta näolt ka naise ja pisilaste seltsis veedetud päevil. Popkultuurist hüppasid teadlased aga sügavamale ajaloosse, oletades, et isegi Päikesekuningas Louis XIV põdes RBF sündroomi ning kui palju vaeva ka ei näeks tolle aja kunstnikud, ei õnnestunud neil ei pintslite ega värvidega varjata Prantsuse monarhi näolt peegelduvat põlgust ja jälestust.

Ilmselt on sinugi tutvusringkonnas nn bitch-näoga inimesi, kes naeratavad vaid siis, kui keegi ei vaata ning oma pidevalt õnnetu olekuga suudavad „ära rikkuda” ka kõige rõõmsameelsema grupifoto. Kas mäletad, kuidas esimest korda kohtudes tahtsid sa kohe tema juurde astuda ning pärida, kas kõik on ikka korras, pakkuda talle oma abi või saata ta hoopis psühholoogi juurde. Või vastupidi, läksid seespidiselt keema, kirudes ja mõeldes endamisi, kuidas saab keegi üldse nii snoob olla? Hiljem pidid aga oma sõnu (või pigem peaks ütlema mõtteid) sööma, sest juba pärast paari lause vahetamist selgus, et üleoleva pessimisti asemel seisab sinu ees tõeline päikesekiir, kes oma metsiku energiaga kogu seltskonna naeratama sütitab ning kelle vaimukaid nalju tsiteerid ilmselt elu lõpuni.

„Miks sa nii kurb oled?”, „kas sul on kõik hästi?” ja „kallis, kas sulle mu kingitus ei meeldigi?” on vaid mõned üksikud küsimused, millega nad igapäevaselt tegelema peavad. Ja kui tüütu ja ärritav see tegelikult olla võib, kui pead pidevalt isegi oma lähedastele tõestama, et sisimas oled rahul ja õnnelik. Aga küsija suu pihta ei lööda – ta näeb ju seda, mida ta näeb. Minugi kolleegidelt on küsitud, et ilmselt ei ole Kristiinaga töötamine kuigi lihtne, ta tundub olevat väga range ja nõudlik (loe: täielik mõrd). Vaid tõelised sõbrad teavad, et väljast siiruviiruline, olen ma (üllatus-üllatus) seest üsnagi sinisilmne lillelaps.

RBF-i avastanud teadlased Abbe Macbeth ja Jason Rogers väidavad, et seesama bitch’ilik näoilme ei ole lihtsalt ühe inimese subjektiivne nägemus teisest inimesest. Oma uuringute käigus kasutasid nad FaceReaderi programmi, mis analüüsis mitusada punkti näol ning tuginedes laiale andmebaasile, määraski diagnoosi paika. Nn bitch-sündroomi all kannatav nägu väljendabki eelkõige kurbust, kurjust ja üleolevust isegi hetkel, kui katsealune oma emotsionaalset seisundit neutraalseks nimetab. RBF-i „sümptomiteks” on alt üles suunatud pilk, veidike kissis olevad silmad ja õrnalt ülespoole vaatavad suunurgad, kuid mitte piisavalt palju, et klassifitseeruda naeratuseks. Need on vaid pisidetailid, mida iga silm püüda suudab, saates ajule signaali, et sinu vastas olev inimene ei ole päris kõigega rahul. Siiski ei piisa nendest visuaalsetest märkidest suuremate järelduste tegemiseks. Kuid kui signaal on juba ajju saadetud ning fantaasiamootor käivitatud, on seda raske peatada. Ja juba istudki sa targa näoga popkorni krõbistades rahvast täis kinosaalis ja sosistad sõbrale kõrva: „No miks see Kristen Stewart jälle nii kurb on?” ja teisi sarnaseid küsimusi, millele sa näiteks Blake Livelyt nähes isegi mõelda ei oskaks. Vanusega muutub aga olukord veelgi tõsisemaks, kui gravitatsioon juhuse tahtel „bitch’ideks” hakanud naiste „pahatahtlikku” näoilmet veelgi enam rõhutab. Kas Instagramis on ehk mõni RBF-i leevendav filter?


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Iluguru päev ilusalongis

  Iluguru hakkab käima jälgimas erinevaid iluprotseduure ilusalongides. Naiste seas on väga populaarsed erinevad protseduurid – ripsmepikenduste panek ning hooldus,…