Täna õhtul antakse üle kahekümnes Kuldnõel

Täna õhtul stardib viieteistkümnes Tallinn Fashion Weeki moemaraton, mis lennutab moerahva neljaks päevaks Kultuurikatlasse ning toob 17.-20. oktoobril lavale kodumaa moekunstnike värskeima rõivaloome. Moenädala avapäev kulmineerub hiilgava Kuldnõel 20 galaga, mida esitleb Kaubamaja ning mille raames antakse üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad.

Aasta suurim moevaatemäng saab alguse juba täna, mil publiku ette jõuab viieteistkümnes Tallinn Fashion Week. Neli päeva kestva moenädala avalöögiks on uus ja põhjamaiselt karge moebränd WOOM, kell 20.00 täitub Kultuurikatel aga särava ja suurejoonelise Kuldnõel 20 galaga, mille raames antakse üle Eesti tähtsaimad moeauhinnad.

Kell 18.30 lavale astuv WOOM on noor, skandinaavialik ja täiesti uus moebränd, mille disainikeel on ühtaegu metsik ja vaba ning soe ja sensuaalne. WOOMi puhta vormi esteetika ja looduslikud koloriidid on inspireeritud põhjamaise looduse ürgsest jõust ning värske kollektsiooni toonid laenatud novembrikuise metsa ja raba värvidest. Esitlusele tuleb valik villaseid mantleid, mida täiendavad suured, kookonilaadsed sulemantlid ja -jakid.

WOOMi etendusele järgneb aga võimas ja juubelihõnguline Kuldnõel 20 gala, mille esitlejaks on Kaubamaja ning mille raames jõuab publiku ette kodumaise moekunsti värskeim koorekiht. Eesti moedisaini auhinnaga Kuldnõel tunnustatakse silmapaistva moelooja järjepidevat tööd vähemalt viimase viie aasta vaates. Silmas peetakse kollektsioonide kvaliteeti ja funktsionaalsust, ajakohasust ja ilu, samuti pööratakse tähelepanu müügiedule ning ekspordivõimekusele. Kuldnõela auhinnale on tänavu nomineeritud Hanna Haring (Monton), Kriss Eglite (New Vintage by Kriss) ning Kristel Kuslapuu.

Montoni naisterõivaste peadisainer Hanna Haring hindab ja loob visuaalselt intrigeerivat, kuid praktilist disaini, mis ühendab maailma juhtivad moetrendid unikaalse disainikäekirjaga. Koos tugeva disainitiimiga on Hanna teinud Montonist Baltikumi suurima moebrändi, mis on suutnud äratada huvi isegi kõige moekaugemates kodanikes, ning tänu osavale juhtimisele ja julgele ambitsioonile on Montoni moemängud leidnud tee ka maailmaareenile. Ehtebrändi New Vintage by Kriss looja Kriss Eglite on aga tuntust kogunud isikupärase joone, jõulise käekirja ning ainulaadse hoiakuga, mis kajastub selgelt ka tema loomingus. NVbyK ehted võluvad lihtsuse ja kantavusega, ent seiklevad kindlal sammul ka vastandlike vormide ja julgete karakterite maailmas, tänu millele ulatub Krissi loominguline haare Eestist kaugemalegi, lausa Dubai ja Iisraelini välja. Kodumaise moeskeene loovhuligaan Kristel Kuslapuu paistab aga silma koloriitse, mitte ühelegi reeglile alluva käekirjaga, mis väljendub tema vormijulges, kontrastses ja provokatiivses disainikeeles. Skulptuurselt suuri vorme ja ühiskonnakriitilist disaini viljelev Kristel ujub vastuvoolu kodumaa rõivaloomega ning tema värvikat, originaalsusest pulbitsevat ja mässumeelset disainihinge on tunnustanud ka välismaa moeeksperdid ning rahvusvahelised konkursid.

Kuldnõela kõrval antakse välja ka Hõbenõel, millega pärjatakse julge pealehakkamise, erakordse ettevõtlikkuse, särava idee ja energilise teostuse eest moelooja, kaubamärk või kollektsioon, mis on olnud viimase aasta kõige silmapaistvamaks sähvatuseks meie moetaevas. Hõbenõela nominentideks on Katrin Aasmaa, Liisa Soolepp ja Inga Vatsk-Laasner (IVL).

Katrin Aasmaa on oma loomingus seadnud sihiks millegi, mida Eesti moemaastikul väga tihti ei kohta – ta keskendub meestemoe loomisele ning on disainis au sisse tõstnud julge huumorimeele. Katrini tugevuseks on läbimõeldud stilistika, millega ta seob üheksakümnendate Eesti ja kaasaegse tänavamoe, hõrgu getoglämmi ja sovetliku nostalgia, pöörased aksessuaarid ja läbimõeldud rõivadisaini. Liisa Soolepp on tuntud põhjamaiselt karge käekirja poolest ning teda iseloomustab tugev visuaalne keel, mis ei jookse kaasa moetrendidega ning mis lööb erilist, vastutustundlikule rõivaloomele omast moetakti. Peamiselt mahulise faktuuriga kudumitele keskenduv Liisa usub, et riided on kui talisman, mille abil saab luua inspireerivat ruumi ning muuta nii päeva kui olemist. Värskeks sähvatuseks kodumaa moetaevas on ka Inga Vatsk-Laasner, kelle rõivabränd IVL kumab tänavamoe, kunsti ja muusika mõjutustest. Inga loob moodi limiteeritud autoriloominguna, mida ilmestavad julged katsetused ning kus kohtuvad nii nõukogudeaegsed veidrused kui ka tänapäevased, puhta joonega lõiked, mis põimuvad läbi Inga meisterlike stilistikalahenduste üheks ainulaadseks tervikuks.

Kuldnõela galat esitleb Kaubamaja, kus Eesti moekunst on alati au sees olnud. “Eesti moedisaini armastus on Kaubamajal olnud juba aegade algusest,” ütleb Kaubamaja turundusdirektor, ajakirja Hooaeg peatoimetaja ning Kuldnõela žüriiliigeBritta Ratas. “On rõõm näha, et Eesti moedisain on nii ideede värskuse kui teostuse kvaliteedi osas üha kõrgemal tasemel. See kajab omakorda vastu ka asjaolus, et Eesti disain on muutunud palju kättesaadavamaks ja tuntumaks nii Eestis kui ka väljaspool ning inimesed oskavad seda hinnata ja kanda. Ka Kaubamajas on Eesti moedisaini tähtsus kõrge – lisaks tuntud tegijatele lisandub pidevalt uusi, kuid heas mõttes üllatada suudavad mõlemad. Meil on au olla Eesti moedisaini olulisima tiitli Kuldnõela esitlejaks ka selle 20. juubelil ning soovime kõigile praegustele ja tulevastele moekunstnikele jaksu oma visioonide teostamisel ning uute kõrgusteni jõudmisel.”

Kuldnõela žüriisse kuuluvad ajakirja Säde peatoimetaja Kristi Pärn-Valdoja, EKA moedisaini osakonna juhataja Piret Puppart, moeajakirjanik ja PR-spetsialist Aljona Eesmaa, moefotograaf Filippo Caroti, Kaubamaja turundusdirektor ja ajakirja Hooaeg peatoimetaja Britta Ratas ning moeajakirjanikud Urmas Väljaots jaKristina Herodes.

Lisaks ihaldatud auhinnale ootab Kuldnõela ja Hõbenõela võitjaid ees luksuslik spaapuhkus Arensburgi hotellis Kuressaares, samuti pärjab võitjaid hinnaliste iPhone’idega Valge Klaar. Publiku lemmikdisainer saab Kaubamajalt kingiks kordumatu disainiga Dr. Martensi eksklusiivkollektsiooni saapapaari. Kuldnõela gala meigiosakonna eest kannab hoolt Max Factor.

Kuldnõel on sepistatud rauast ja nõelasilma osa on kaetud kullaga, Hõbenõel on sepistatud ja poleeritud terasest. Kuldnõela ja Hõbenõela autoriks on Jaanus Valt.

Tallinn Fashion Weeki programm

Kolmapäev 17.10
18.00 WOOM
20.00 Kaubamaja esitleb: Kuldnõel 20
Neljapäev 18.10
18.00 Al Meta, August
19.30 Iris Janvier
21.00 Kirill Safonov
Reede 19.10
18.00 Diana Arno, Piret Kuresaar
19.30 Riina Põldroos, Ketlin Bachmann, Aldo Järvsoo
21.00 Tallinn Dolls
Laupäev 20.10
17.00 Woolish, Gita Siimpoeg
18.30 KiRiVOO, BRAND NO.8
20.00 Alexanderling, Mammu Couture

Sügisese moenädala esitlejaks on Absolut ning ürituse toimumisele aitavad kaasa ka GoldtimeKaubamajaDHLFreixenetAudiValge Klaar, Arensburg,Kevin.Murphy ning Sokos Hotel Viru. Tallinn Fashion Weeki ametlik meediapartner on Õhtuleht.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised